Borówka czernica zwana czarną jagodą

jagodyNaprawdę warto kupować i jeść jagody. W ich przypadku nie pochodzą z upraw i mamy pewność, że nie zostały nafaszerowane chemią lub antybiotykami ze sztucznych nawozów.

Już w średniowieczu używano w medycynie liści i owoców borówki czarnej jako środka pobudzającego krwawienia miesięczne, a suche owoce przy biegunce i krwawej dyzenterii. W lecznictwie ludowym wysuszone owoce używane są przeciw biegunkom, a w odpowiednio większych dawkach przeciw pasożytom przewodu pokarmowego (m.in. owsikom).

Wyciągi z liści borówki czarnej obniżają poziom cholesterolu oraz zmniejszają stężenie cukru we krwi osób chorych na cukrzycę. Wykazują też właściwości łagodnie zapierające, bakteriobójcze, grzybobójcze, ściągające (dzięki garbnikom) oraz przeciwzapalne na błony śluzowe przewodu pokarmowego. Napary i wyciągi z jagód mają silne właściwości przeciwbiegunkowe (surowe powodują rozwolnienia), bakteriobójcze stosowane są nawet w zatruciach pokarmowych (niszczą gronkowce i paciorkowce), zapobiegają nadmiernemu odwodnieniu organizmu, działają przeciwzapalnie na błony śluzowe jelit, przeciwkrwotocznie, hamują drobne krwawienia z włosowatych naczyń krwionośnych, łagodzą bóle brzucha i znoszą uczucie nudności.

Antocyjany znajdujące się w jagodach poprawiają zdolność widzenia wieczorem i nocą. Wyciągi z owoców działają rozszerzająco na naczynia wieńcowe, korzystnie regulują czynności układu krążenia, działają uszczelniająco na ściany naczyń włosowatych, działają ochronnie na naczynia krwionośne, przyspieszają gojenie się ran i likwidację zmian zapalnych przewodu pokarmowego. Działają przeciwobrzękowo, hamują utlenianie witaminy C w organizmie. Owoce, napary z nich oraz soki działają łagodnie zapierająco, zwłaszcza u dzieci i osób starszych. Wyciągi z owoców są używane do płukania w zapaleniach jamy ustnej. Liście borówki czarnej stosuje się jako lek pomocniczy w początkowych stadiach cukrzycy, najczęściej z innymi podobnie działającymi ziołami. Liście stosowane są jako lek moczopędny, ściągający i przeciwzapalny w mieszankach ziołowych na schorzenia dróg moczowych, m.in. w zapaleniu nerek i kamicy nerkowej. Ponadto w zaburzeniach, przy biegunkach oraz nieżytach jelit i żołądka, zwłaszcza u osób starszych. Owoce stosuje się w biegunkach wywołanych zatruciem pokarmowym lub zakażeniem jelitowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 − dwa =