Dlaczego warto jeść żywność ekologiczną?

uprawa ekologicznaJest wiele przyczyn, dla których powinniśmy spożywać produkty pochodzące z upraw ekologicznych, zwane także „zdrową żywnością”. Jeszcze sześćdziesiąt lat temu nie istniało określenie „rolnictwo ekologiczne”. Wtedy wszyscy rolnicy powszechnie użyźniali glebę obornikiem, stosowali płodozmian i uprawiali rośliny motylkowe, które wychwytują azot z powietrza. To rozwój przemysłu chemicznego spowodował odejście od tradycyjnych sposobów produkcji na rzecz metod opartych na stosowaniu środków chemicznych, zarówno w nawożeniu jak i ochronie roślin. Chemizacja rolnictwa, która z jednej strony spowodowała intensyfikacje upraw i wzrost plonów doprowadziła do drastycznego spadku jakości produkowanej żywności.

Produkcja żywności

Uprawa i hodowla dotąd ściśle związana z tradycyjnym bliskim naturze stylem życia zmieniły się w działalność produkcyjną. Zniknęły gdzieś dotychczasowe wartości i cele. Najważniejszy stał się zysk. W pogoni za nim rolnicy stosują coraz większe dawki chemikaliów. Dzieje się tak, ponieważ szkodniki i chwasty szybko uodparniają się na pestycydy. To wymaga zwiększenia dawki środków chemicznych lub ich zamianę na nowe silniejsze substancje. Jednak mimo stosowania coraz większej ilości coraz silniejszych pestycydów straty wyrządzane przez szkodniki i tak są coraz większe.
Dziś już wiadomo, że zarówno nawozy sztuczne jak i chemiczne środki ochrony roślin (pestycydy, herbicydy, fungicydy) nie są obojętne dla zdrowia zwierząt i ludzi. Według Światowej Organizacji Zdrowia 3 miliony ludzi rocznie ulega ostremu zatruciu  pestycydami, z czego 300 tysięcy osób umiera.  Ryzyko zachorowania na raka wśród rolników mających kontakt z herbicydami jest sześciokrotnie większe niż w innych zawodach. Ale ryzyko wynikające ze stosowania chemii w rolnictwie dotyczy nie tylko rolników i ich rodzin, lecz także zwykłych konsumentów. Powszechnie używane pestycydy i nawozy są przyczyną wielu chorób nowotworowych, neurologicznych, zaburzeń w funkcjonowaniu układu odpornościowego, wad wrodzonych, dysfunkcji narządów rodnych i bezpłodności.

Mimo wycofania niektórych środków chemicznych wiele innych stosowanych obecnie pestycydów dopuszczono do obrotu. Stało się to na długo przed tym, nim wykryto ich związek z rakiem czy innymi chorobami. Nie mamy, zatem gwarancji, że nowo-wprowadzane środki chemiczne, reklamowane przez producenta jako bezpieczne, nie okażą się w przyszłości przyczyną wielu groźnych chorób. A przecież źródłem zanieczyszczeń chemicznych dla naszego organizmu nie są tylko produkty wyhodowane z zastosowaniem nawozów sztucznych czy chemicznych środków ochrony roślin. Chemikalia te wypłukiwane przez deszcze ze skażonej gleby zatruwają wody gruntowe i powierzchniowe. Stanowią przez to poważne zagrożenie dla życia biologicznego w strumieniach, rzekach i innych akwenach usytuowanych w pobliżu pól.

Pestycydy wykrywa się nie tylko w wodzie, ale i w powietrzu i deszczówce. Setki tysięcy ludzi piją wodę, która zawiera niedopuszczalną ilość związków azotowych oraz pestycydów. O tym jak gruntownie zatruliśmy nasze środowisko tymi środkami może świadczyć to, że pestycydy są odkrywane w czekoladzie a nawet w tkance tłuszczowej pingwinów.

Uprawy ekologiczne

Przed wszystkimi zagrożeniami, jakie niesie ze sobą współczesne rolnictwo trudno się ustrzec dlatego alternatywą jest powrót do dawnych metod gospodarowania. Nie jest to jednak takie proste. Aby rolnicy zechcieli zrezygnować ze stosowania środków chemicznych, muszą mieć pewność, że wyprodukowana przez nich w naturalny sposób żywność znajdzie nabywców. Uprawa na sposób ekologiczny jest bardziej pracochłonna, wymaga też dwuletniego okresu przejściowego, w którym ziemia odpoczywa od chemii i odzyskuje swój naturalny stan. Dlatego produkty ekologiczne muszą mieć wyższą cenę, od tych uprawianych z użyciem chemii.
Jednak każdy, kto poznał smak np. warzyw uprawianych na sposób ekologiczny, potrafi docenić ich wartość. Za ekologicznym sposobem uprawy przemawiają nie tylko walory zdrowotne, ale i smakowe.

Prawidłowo prowadzone uprawy ekologiczne są ważne nie tylko dla naszego zdrowia, ale i dla całego środowiska. Rolnictwo ekologiczne zabezpiecza naturalne zasoby, buduje zdrową urodzajną glebę niezbędną dla uprawy silnych roślin odpornych na szkodniki i choroby. W tej zdrowej glebie żyją pożyteczne mikroorganizmy, które nie dopuszczają do rozwoju chorobotwórczych bakterii i grzybów. Wszystko to, stwarza  niezbędne warunki do rozwoju otaczającej nas fauny i flory. W porównaniu z okolicami gdzie prowadzi się uprawy z zastosowaniem chemii, na farmach ekologicznych żyje 40% więcej ptaków. Także  półtora raza więcej owadów, trzy razy więcej motyli i pięć razy więcej dzikich roślin, w tym gatunki rzadkie i zagrożone.
W roku 2000 światowa sprzedaż żywności ekologicznej wyniosła 20 miliardów dolarów, z czego połowa w USA. Największe obszary upraw ekologicznych znajdują się w USA i Japonii. Także w Polsce wzrasta areał gruntów,  przeznaczonych   pod uprawy ekologiczne.
Powinniśmy mieć świadomość, że wybierając produkty ekologiczne nie tylko przyczyniamy się do zachowania zdrowia, ale pośrednio wpływamy na całe nasze środowisko.

Na podstawie T. Nocoń „Dieta wegetariańska, prosta i zdrowa”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × dwa =