Domowe tofu

Tofu to pyszny ser zrobiony z soi. Paradoksalnie najlepiej smakuje przyprawione sosem sojowym. Przypomina to paradoks jajek z majonezem. W tym przepisie pokażę jak samodzielnie zrobić tofu.

domowe tofuSkładniki

1 paczka ziarna soi (350g),
3 łyżeczki soli (kopalnianej ciemnej lub morskiej),
około 9 łyżek soku z cytryny (lub odpowiednio kwasku cytrynowego)

Przygotowanie

Robienie tofu przypomina nam dobrze znane robienie domowe­go twarogu z mleka. Zasada jest ta sama – musimy doprowadzić do ścięcia „mleka” sojowego a otrzymany „twaróg”- to tofu. Następnie zależnie od stopnia sprasowania, otrzymamy miękkie lub twarde tofu. Najpierw jednak musimy otrzymać mleko sojo­we.

Soję na tofu należy namoczyć na noc, następnego dnia odcedzić i przepłukać. Następnie zmiksować razem z ok. 4 l wody i przecedzić przez gazę lub czystą ściereczkę. To co otrzymamy, przypomina serwatkę z mleka. Serwatkę należy zacho­wać a pozostałą masę powtórnie zmiksować z ok. 1,5 l wody i znów przecedzić. Nie wyrzucaj masy, która pozostanie po odcedzeniu serwatki. To okara – produkt o wysokiej zawartości białka. Można sporządzić z niej kotlety, pasztet lub upiec chleb.

Całą otrzymaną serwatkę gotuj przez ok. 5 minut. Zdejmij z ognia i dodawaj sok cytrynowy (lub kwasek cytrynowy) i sól, aż ujrzysz formujący się ser razem z jasno żółtą cieczą (serwatką). Mieszaj tak, aby ściął się ser so­jowy, ale niezbyt mocno, bo przerwiesz proces krzepnięcia. Na­stępnie odstaw serwatkę na pół godziny do ostygnięcia i przecedź przez sito lub gazę. Zostaw na 1-6 godziny w sicie lub wykręć w gazie, aby woda odciekła. Można również przycisnąć zawinię­te w gazę tofu czymś ciężkim, na przykład kamionką, aby je sprasować. Po upływie 1 do 6 godzin wrzuć do miski pełnej zim­nej wody i zdejmij gazę. Otrzymane domowym sposobem tofu przypomina w konsystencji twaróg z mleka.

Z podanych składników otrzymamy kostkę ok. 750 g serka (jak na obrazku).

Podsumowanie
recipe image
Nazwa przepisu
Domowe tofu
Data publikacji
Czas przygotowania
Czas gotowania
Czas łącznie
Średnia ocena czytelników
51star1star1star1star1star Based on 1 Review(s)

One comment

  1. Tosia pisze:

    Mnie wyszło niecałe 700g. Co nie tak zrobiłam ?