Jak uprawiać zioła w domu? Doniczki z ziołami dla początkujących

Świeża bazylia poszatkowana na jędrne pomidory, mięta zalana lemoniadą, gałązka rozmarynu wrzucona do gotującej się zupy… Świeże zioła dają niesamowity smak naszym potrawom, a uprawiane w domu będą zawsze pod ręką. Ale jak uprawiać zioła w doniczce, by cieszyć się ich smakiem i aromatem przez cały rok?

Zioła możemy uprawiać nie tylko w przydomowym ogrodzie, ale na balkonie lub parapecie w mieszkaniu. Z większością popularnych ziół poradzi sobie najmniej doświadczony ogrodnik, niektóre wymagają jednak większej uwagi i wysiłku.

Zioła w domu: jednoroczne czy wieloletnie?

Wśród popularnych ziół, uprawianych w domu, możemy wyróżnić zioła jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie. Jednoroczne obumierają po całym okresie wegetacyjnym, cykl dwuletnich trwa dwa sezony wegetacyjne, wieloletnie (byliny) żyją więcej niż dwa lata, wymagają jednak większej pielęgnacji, by ponownie wzrosły. W domu możemy uprawiać:

– zioła jednoroczne – bazylia, cząber, majeranek, rzeżucha, rumianek pospolity, koper, kolendra

– zioła dwuletnie – pietruszka, kminek, kozłek lekarski

– zioła wieloletnie – melisa lekarska, tymianek, oregano, rozmaryn, estragon, dziurawiec, lawenda, lubczyk, mięta pieprzowa, szałwia lekarska

Nasiona ziół – kiedy wysiewać zioła?

Świeże zioła w domu uzyskamy wysiewając nasiona do doniczek. Nasiona znajdziemy w każdym sklepie ogrodniczym, przed stworzeniem domowego zielnika, warto zapoznać się z ich wymaganiami, które znajdziemy na opakowaniu.

Wysiew ziół najlepiej przeprowadzić na wiosnę, kiedy dzień jest już długi i słońce dłużej dociera do naszych mieszkań. Optymalnym terminem na wysiewanie nasion jest przełom kwietna i maja, jeśli jednak okna w mieszkaniu mamy skierowane na południową stronę, i wczesną jesienią możemy przeprowadzić wysiew, by świeżymi ziołami cieszyć się przez cały rok.

Doniczki, ziemia i obowiązkowy drenaż

Nasiona sadzimy w małych pojemnikach z otworem na dnie, przez które wypływać będzie do osłonki lub na podstawkę nadmiar wody. Ziemia do wysiewu musi być żyzna, próchniczna, najlepiej jest kupić specjalne podłoże do wysiewu, które wspiera rozwój systemów korzeniowych rośliny. Kiedy zioła wzejdą, przenosimy je do większych doniczek (koniecznie z otworami na dnie) wypełnionych ziemią dla roślin doniczkowych.

– Bardzo ważne jest, by na dnie doniczki usypać ze żwirku czy keramzytu warstwę drenażu – podpowiada ekspert działu Ogród w serwisie www.DOM.pl – Drenaż ułatwia odpływ wody i pomaga napowietrzać korzenie rośliny. Pamiętajmy, że zioła lubią wilgotne podłoże, ale są bardzo wrażliwe na przelanie. Nadmiar wody musi zostać odprowadzony, nie może „stać” w doniczce.

Zioła wieloletnie warto posadzić w donicy odpornej na niskie temperatury, by łatwo było zapewnić im odpowiednie warunki do przezimowania.

Gdzie ustawić doniczkę z ziołami?

Zioła takie jak mięta czy estragon wolą lekki półcień, więc nie wystawiajmy ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Większość ziół, uprawianych w domach, lubi jednak słoneczne, osłonięte od wiatru miejsca. Dlatego najlepszym wyborem na ustawienie doniczek z ziołami jest parapet pod słonecznym, skierowanym na południe oknem. Uważajmy tylko na przeciągi – otwierając okna zioła najlepiej przenieść na chwile w bardziej bezpieczne miejsca.

Jakie zioła można sadzić razem?

Ziołowe kompozycje w długich doniczkach są ostatnio niezwykle popularną ozdobą kuchennych parapetów. Mało doświadczony zielarz powinien jednak zrezygnować z sadzenia ziół w jednej doniczce i każdej roślince zapewnić osobne miejsce. Nie wszystkie bowiem zioła znoszą towarzystwo innych roślin.

– Mięta jest ziołem bardzo ekspansywnym – podkreśla ekspert www.Moj.DOM.pl – silnie się rozrasta, uniemożliwiając wzrost innej roślinie. Dlatego też miętę należy sadzić w osobnej doniczce. W jednej doniczce bezpiecznie możemy posadzić zioła jednoroczne: bazylię, majeranek czy cząber. Stworzy to nam nie tylko efektowną kompozycję, ale również ułatwi pielęgnację.

Jak pielęgnować zioła w domu?

Regularne podlewanie i przycinanie to podstawowy warunek odpowiedniej pielęgnacji ziół w doniczce. Jak wspomnieliśmy wyżej, zioła nie lubią nadmiaru wody, należy jednak zapewnić im stale wilgotne podłoże. Zioła takie jak oregano czy lawenda możemy podlewać rzadziej – kiedy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Do podlewania najlepiej używać wody o temperaturze pokojowej, odstałej.

Zioła nie specjalnie lubią nawożenie, możemy najwyżej dodać nieco nawozu wczesną wiosną, co przyspieszy rozwój roślin. Wyjątkiem są byliny, czyli zioła wieloletnie, które warto regularnie nawozić naturalnym nawozem w okresie wiosny i lata. Prawidłowy wzrost roślinom zapewni regularne przycinanie. Obcinamy wierzchołki rośliny ostrym nożem lub nożyczkami, co przyspieszy wzrost nowych liści. Usunięte liście możemy użyć do potraw, sporządzić napar czy ususzyć w ciemnym, ciepłym miejscu, wiążąc je sznurkiem w bukieciki. Kiedy liście się ususzą, przekładamy je do pojemnika i szczelnie zamykamy, by nie utraciły aromatu.

– Najbardziej aromatyczne liście są w połowie lata, tuż przed kwitnięciem roślin, dlatego to najlepsza pora na zebranie liści do suszenia. Co ciekawe, ususzone liście są jeszcze bardziej aromatyczne, niż świeże – podsumowuje ekspert www.DOM.pl

Więcej praktycznych porad znajdziecie na portalu http://www.dom.pl/ogrod

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − pięć =