Jakie wyroby regionalne, wytwarzane są na południu Polski?

miódWyroby regionalne to takie, które znalazły się na liście produktów regionalnych UE. To również wyroby, które Polacy po prostu okrzyknęli regionalnymi. Wyroby tradycyjne, to produkty naturalne – wytwarzane na bazie unikalnych, tradycyjnych receptur.

To przetwory, charakterystyczne dla danego regionu Polski. Produkty tradycyjne, sporządzane są między innymi w rejonie gór i pogórzy. W jakie produkty regionalne, obfituje południe Polski?

Podhale – region oscypka i bryndzy

W przypadku gór, najbardziej znanym produktem są oscypki. Tradycyjny oscypek, wykonywany jest na bazie mleka owczego, przez bacę. Charakterystyczne zdobienia, powstają w foremce rozszczepialnej – stąd nazwa oscypek (uoz-scypek). Od początku do końca procesu wyrabiania tradycyjnego oscypka, używa się naturalnych materiałów: lnianej ściereczki, drewnianych naczyń i drewnianej formy.
Oscypek, traktowany był przez górali, jako forma wynagrodzenia. Obecnie wyrób ten, znany jest w całej Polsce i na świecie.

Miody naturalne – regionalny miód wrzosowy borów dolnośląskich

Miód wrzosowy, wytwarzany jest w największym polskim kompleksie leśnym – borach dolnośląskich. Ten rodzaj miodu, został wpisany na listę produktów regionalnych. Wyróżnia się przede wszystkim intensywnym, wrzosowym zapachem. Rejon dolnośląski, charakteryzuje ciepły klimat, który sprzyja pracy pszczół. Ze względu na te sprzyjające warunki, bartnictwo rozwija się na tym terenie, już od stuleci. W tym rejonie, pszczoły traktowane są z niezwykłym szacunkiem, co stanowi ciekawy element kultury regionalnej. Miód wrzosowy, charakteryzuje się niezwykłą, bursztynową barwą oraz gęstą konsystencją. Z czasem, miód się krystalizuje. Miód w kolejnej fazie, zmienia kolor na ciemniejszy – nawet ciemnobrązowy.

Śliwowice – wyroby regionalne, poza listą UE

Śliwowica, nie znalazła się na liście UE, ponieważ rozprowadzana jest teoretycznie poza prawem. Śliwowica łącka, jest jednak wyrobem, niezwykle cenionym wśród Polaków. Jest to produkt opatentowany, przez spółkę gminną Stowarzyszenie Łącka Droga Owocowa i Urząd Gminy Łącko. Tradycyjnie sporządzana jest w gminie Łącko, na terenie Beskidów i Gorców. Wytwarzana jest ze śliwek węgierek, według domowej receptury. Śliwowica łącka, nagrodzona została mianem najlepszego trunku tego rodzaju, podczas festiwalu w USA.

Każdy z regionów Polski, może poszczycić się unikalnymi wyrobami i tradycyjnymi przepisami ich wytwarzania. Wyroby regionalne są w Polsce bardzo często spotykane i nie sposób obecnie obliczyć, jaka jest szacowana liczba tych produktów. Funkcjonuje nawet, powołana w celu promocji tych produktów, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego. Z pewnością, jeszcze wiele wyrobów zasługuje na odkrycie i zaprezentowanie szerszemu gronu.

Comments are closed.