Kilka słów o Tofu

domowe tofuZastosowanie tofu w kuchni jest równie szerokie, jak na przykład ziemniaków albo ryb: można je smażyć, gotować, piec, zapiekać, dusić, dodawać do sałatek lub przerabiać na pasty do kapek.
Spożywane samo, na surowo i nieprzyprawione jest tak samo bez smaku, jak np. ugotowany bez przypraw ziemniak. Jednak odpowiednio przyrządzone daje się stosować w dziesiątkach dań – zawsze smakując inaczej.

Podstawową przyprawą dla wszelkich dań z tofu jest sos sojowy lub przyprawa do zup w płynie („Maggi” lub inna). Smak potraw podnosi także bulion warzywny w kostkach. W zależności od przepisu i upodobań stosować należy aromatyczne zioła: czosnek, majeranek, tymianek, oregano, curry.

WARTOŚĆ ODŻYWCZA TOFU

W porównaniu z wartością odżywczą soi właściwości tofu są bardzo podobne.
Tofu jest jednak bardziej lekkostrawne, nie powoduje poczucia ociężałości, jest również znacznie mniej kaloryczne.

Porównanie wartości odżywczej 100g soi, tofu i wybranych produktów spożywczych:

sojatofuWołowinadróbmlekoryż
białko34 g8 g16 g14 g3 g7 g
tłuszcz18 g4 g4 g5 g1 – 3 g0,7 g
węglowodany27 g2 g0 g0 g4 g79 g
wapń190 mg140 mg4 mg3 mg118 mg1 mg
fosfor470 mg105 mg219 mg126 mg85 mg135 mg
żelazo7 mg1,7 mg3,1 mg0,4 mg0,1 mg0,8 mg
błonnik4,5 mg0 mg0 mg0 mg0 mg0,4 mg
wartość energetyczna390 kcal80 kcal112 kcal80 kcal50 kcal350 kcal

KTO POWINIEN JADAĆ TOFU

  • Osoby, które nie chcą lub nie mogą jadać mięsa i / lub nabiału: wegetarianie, osoby uczulone na białko zwierzęce – dzięki zawartości pełnowartościowego i dobrze przyswajalnego białka tofu może zastąpić te produkty
  • Kobiety w każdym wieku – gdyż tofu zawiera żelazo (na jego niedobór cierpi wiele kobiet, nawet młodych) oraz wapń (zapobiegający osteoporozie); a szczególnie kobiety zbliżające się do okresu przekwitania – ze względu na obecne w tofu roślinne hormony i substancje zapobiegające nowotworom. Japonki spożywają dziennie przeciętnie 100 g tofu i zapadają 10 razy rzadziej, niż Europejki, na nowotwory piersi i narządów rodnych oraz na osteoporozę.
  • Mężczyźni, szczególnie odżywiający się tradycyjnie (spożywający sporo dań mięsnych), ponieważ zawarta w tofu lecytyna i kwas linolowy pomagają obniżyć ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Badania amerykańskie dowiodły, że osoby z zaawansowaną miażdżycą nie muszą zupełnie rezygnować z mięsa, by odzyskać dawną sprawność układu krążenia – wystarczy, że na stałe wprowadzą do swej diety produkty sojowe.
  • Osoby dbające o linię, na dietach niskokalorycznych, także z powodu cukrzycy – tofu jest produktem niskokalorycznym, a przy tym pożywnym (zobacz także jak używać glukometr).
  • Dzieci (nie uczulone na soję), gdyż w okresie rozwoju potrzebują białka, wapnia, żelaza – to wszystko znajduje się w tofu, a przy tym w tofu nie ma hormonów, antybiotyków, toksyn, pestycydów, metali ciężkich, które kumulują się w mięsie i podrobach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + 5 =