Polskie zioła

hodować ziołaZiołami nazywamy wszystkie rośliny, które dostarczają surowców zielarskich. Ze względu na ich działanie możemy wyróżnić gatunki lecznicze ziół (w tym stosowane w kosmetyce), przyprawowe oraz trujące.

Rośliny zielarskie to nie tylko jednoroczne i dwuletnie rośliny zielne, ale także byliny, warzywa, krzewy, drzewa i niektóre grzyby. Z ziół możliwe jest pozyskiwanie: ekstraktów leczniczych, przypraw a także rozmaitych olejków. W Polsce występuje (lub jest uprawianych) około 70 gatunków różnych ziół.

Co ciekawe, nasz kraj ma około 16 – 20 % udziały w światowej produkcji tego surowca. Większość ziół jest hodowanych, natomiast inne zbiera się z naturalnych stanowisk. Tradycja uprawy ziół w Polsce sięga czasów zamierzchłych. Rozkwit tego procederu przypada na XVI i XVII stulecia. Wtedy to, głównie dzięki działalności zakonników (benedyktynów, cystersów czy augustianów) dokonywano też systematyzacji i tworzono księgi opisujące właściwości poszczególnych ziół i mieszanek.

Do występujących na terenie naszego kraju ziół zaliczamy m.in. zioła rosnące naturalnie, jak bez czarny, czarna jagoda, brzoza, głóg, jałowiec, kasztanowiec, krwawnik, lipa, mniszek lekarski, nagietek, podbiał pospolity, pokrzywa zwyczajna, róża dzika, sosna, skrzyp. Większość ziół jest natomiast pozyskiwana z upraw, należą do nich m.in.: arcydzięgiel, bazylia, chmiel, cząber, dziurawiec, estragon, hizop, koper ogrodowy, kozłek lekarski (waleriana), kminek, lebiodka, lubczyk, majeranek, melisa, mięta pieprzowa, ogórecznik, prawoślaz lekarski, rozmaryn, rumianek, rzeżucha, szałwia, tymianek. Nie ma przeszkód, by powyższe zioła hodować tez w przydomowych ogródkach (zobacz też wybór kamieni ogrodowych na www.kamienie-mosina.pl).

Stosowanie ziół w ramach terapii ma w Polsce długą tradycje – współcześnie w sklepach można zaopatrzyć się w preparaty wyrabiane wedle receptur znanych zielarzy – ojca Czesława Klimuszko, czy ojca Grzegorza Sroki. Warto jednak pamiętać, że zioła nie zastąpią konwencjonalnego leczenia w wypadku schorzeń poważnych. Wtedy mogą stanowić jedynie uzupełnienie terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + jedenaście =