Wszystko, co musisz wiedzieć o Zero Waste

zero wasteZero Waste w ostatnim czasie zyskuje sporą popularność. Coraz częściej słyszy się o podobnych ruchach, o przetwarzaniu czy segregowaniu śmieci. Czym właściwie jest Zero Waste? W dosłownym tłumaczeniu Zero Waste oznacza “brak śmieci” lub “brak marnowania”. To styl życia, opierający się na maksymalnym ograniczeniu generowania odpadów oraz przetwarzaniu śmieci, które wyprodukowaliśmy. Zobacz, jak dbać o planetę i wpisać się w trend Zero Waste!

Zero Waste ogólnie

Jak już wspomnieliśmy, Zero Waste opiera się na ograniczaniu produkcji śmieci. Prekursorką ruchu jest Amerykanka francuskiego pochodzenia – Bea Johnson, autorka książki “Zero Waste Home”. W Polsce natomiast prężnie działa Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, pracujące na rzecz ograniczenia wytwarzania odpadów, a te niestety generuje każdy z nas.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele śmieci trafia do środowiska za naszym pośrednictwem. Codzienne wybory, jak choćby wzięcie kolejnej foliowej reklamówki w sklepie, zużycie żelu pod prysznic w plastikowej butelce, użycie tradycyjnej słomki czy zamówienie kawy w plastikowym kubku doprowadzają naszą planetę do ruiny. Standardowa foliowa torebka rozkłada się bowiem nawet do 1000 lat, degradując w ten sposób środowisko. Chcąc uniknąć zagłady natury, warto bliżej poznać zasady Zero Waste i stosować je we własnym życiu.

Zasady Zero Waste

Dobrze wiemy o tym, że trudno jest z dnia na dzień zrewolucjonizować swoje życie do tego stopnia, by zniwelować liczbę produkowanych śmieci. Warto jednak wiedzieć, iż małe zmiany mogą być początkiem czegoś wielkiego. Rozpocznij więc od noszenia własnej, płóciennej torby na zakupy lub korzystania z kubków wielorazowego użytku w kawiarniach (tak! W wielu miejscach możesz poprosić o nalanie kawy na wynos do własnego kubka). Pamiętaj – kropla drąży skałę!

Styl życia, ograniczający generowanie odpadów, opiera się na pięciu zasadach (5xR):

 

  1. Odmawiaj (refuse) – nie zgadzaj się na zbędne zanieczyszczenia natury. Odmawiaj przyjmowania ulotek, korzystania z jednorazowych opakowań czy używania produktów, stworzonych ze szkodą dla środowiska.
  2. Ograniczaj (reduce) – spróbuj żyć minimalistycznie, nie kupując rzeczy zbędnych. Ogranicz się jedynie do produktów, których naprawdę potrzebujesz na co dzień.
  3. Kompostuj (rot) – odpadki organiczne, jak resztki jedzenia, skórki warzyw i owoców, a nawet drewniana szczoteczka do zębów mogą być kompostowane. Ze składowanych w ten sposób śmieci możesz uzyskasz naturalny nawóz.
  4. Przetwarzaj
  5. Wykorzystuj ponownie (reuse) – zrezygnuj z rozwiązań jednorazowych. Wykorzystuj ponownie szklane butelki czy słoiki. Możesz przechowywać w nich produkty spożywcze. Pożegnaj się chociażby z jednorazowymi maszynkami do golenia na rzecz tych wielorazowego użytku. Zapomnij o plastikowych, jednorazowych pojemnikach na żywność, w których często zabieramy jedzenie na wynos z restauracji – przekaż obsłudze swój pojemnik, a ta z pewnością wykorzysta go do zapakowania dania.

Zero Waste w kosmetykach

Nie tylko produkty spożywcze generują śmieci. Również kosmetyki, dzięki którym utrzymujemy higienę i piękny wygląd, przyczyniają się do zanieczyszczania naszej planety. Testowanie na zwierzętach, pakowanie w plastikowe słoiczki lub butelki, włożone w kartonik, owinięte folią – to wszystko przyczynia się do degradacji środowiska. Wybierając produkty do higieny i pielęgnacji, warto zwracać uwagę na takie szczegóły. Na szczęście coraz więcej marek kosmetycznych wpisuje się w styl życia Zero Waste. Jedną z nich jest polska firma Creamy, zajmująca się tworzeniem kosmetyków z roślin. Produkty do pielęgnacji twarzy od Creamy zapakowane są w szklane buteleczki lub słoiczki, nadające się do ponownego wykorzystania. Marka nie stosuje dodatkowych opakowań w postaci folii czy kartoników, dzięki czemu niweluje liczbę generowanych śmieci. Dodatkowo prowadzi ciekawą politykę: jeśli Twój kosmetyk od Creamy skończy się, dostarcz do sklepu zużyte opakowanie, a obsługa ponownie napełni je produktem. Zużyte słoiczki i buteleczki możesz też oddać lub odesłać do Creamy bez ponownego kupowania kosmetyku – wówczas za każde zwrócone opakowanie zostanie przekazany datek na rzecz szkół na Haiti.

Takich marek jak Creamy jest coraz więcej, co jest bardzo budujące. Pamiętaj o otaczającym Cię środowisku i przy kolejnych zakupach zwróć uwagę na politykę wybranej firmy względem natury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + 8 =