Adopcja to najlepsza opcja
Nie posiadając żadnych zwierząt w domu często zastanawiamy się nad rasowymi psami albo zwykłymi kundelkami ze schroniska. W takim przypadku istnieje także opcja adopcji psa – czy to ze schroniska właśnie, czy w sytuacji, kiedy poprzedni właściciel chce oddać pupila w dobre ręce, bo nie ma już możliwość odpowiedniego dbania o pupila.
Adopcja psa to wspaniała inicjatywa. Nie tylko ratujemy psie życie i szczęście, dając mu kochający dom i miłość, ale zyskujemy przy tym również wiernego, oddanego przyjaciela. Trzeba jednak wiedzieć, że adopcja to bardzo poważna decyzja. Dotyczy bowiem myślącej i czującej istoty, która mogła być wcześniej zraniona przez człowieka. W przypadku psów przebywających w schronisku – każdy z nich ma swoją historię. Mniej lub bardziej wzruszającą, bolesną, smutną.
Przygotowania do adopcji
Przed adopcją należy zastanowić się nad wszystkimi „za” i „przeciw”. Ważne jest, by adopcja była świadomą decyzją wszystkich domowników. Należy pamiętać o tym, ze każdy pies jest inny, ma inne przyzwyczajenia, czegoś się boi lub nie akceptuje pewnych rzeczy, a niektóre zachowania mają wpływ na jego postawę wobec ludzi. Niektóre zwierzęta są po bardzo trudnych przejściach, boją się człowieka i potrzebują więcej czasu, by móc na nowo zaufać.
Ważne jest, żeby zastanowić się, ile czasu będziemy w stanie poświęcić czworonogu codziennie oraz jakie warunki możemy mu zapewnić. Istotne jest także to, aby przemyśleć jakiego psa chcemy adoptować, z jakim charakterem i temperamentem. W momencie przyjścia do schroniska można przedstawić pracownikom te informacje, dzięki którym o wiele łatwiej będzie dobrać odpowiedniego psa i sprawić, by zarówno pies, jak i nowi opiekunowi byli szczęśliwi.
Adopcja – dlaczego warto?
Najważniejszy powód: za prawdziwą miłość nie trzeba płacić. Adoptując psa niewątpliwie ratujemy go, dajemy szansę na zupełnie nowe, lepsze życie. Psy ze schroniska bardzo chcą kochać i być kochane. Dotyczy to wszystkich zwierząt, niezależnie od ich rasy, wieku, wyglądu. Traktujmy psy z szacunkiem, nie zmieniajmy raz podjętej decyzji i nie narażajmy ich na ponowne rozstanie i cierpienie. Każdy dzień w schronisku to dla nich dzień żalu i tęsknoty za człowiekiem. Każdy dzień to oczekiwanie, aż ktoś wreszcie je doceni. A kiedy tak się stanie, psy stają się lojalne, wierne i oddane nowym właścicielom.
Adoptowanie kundelka to realna pomoc. Brak zakupu psa z hodowli to brak generowania popytu na rasowe szczenięta. Istotnym problem są pseudo-hodowle, w których warunki często są tragiczne, a kupując rasowego psa pozwalamy także na to, by tego typu miejsca stale się rozwijały.
Kilka porad – co zrobić po adopcji?
- Pies, który wyszedł ze schroniska może brzydko pachnieć. Nie należy natomiast od razu po przyjeździe do domu go myć. Jest to niewskazane ze względu na stres, który i tak jest duży – zwierzę znajduje się w nowym miejscu i potrzebuje czasu, by się przyzwyczaić.
- Po przyjeździe do domu pozwól psu swobodnie się przemieszczać oraz wąchać przedmioty. Pozwól mu, by zapoznał się z nowym miejscem. Pamiętaj, że to dla niego coś nowego i musi się z tym stopniowo oswoić.
- Na spacerach unikaj wypuszczania psa ze smyczy, tak, by biegał wolno. Dopiero, kiedy przekonasz się, że reaguje na swoje imię i rozpoznaje swojego opiekuna oraz w pełni mu ufa, możesz odpiąć go ze smyczy. Bezpieczny czas, kiedy można spuścić pupila ze smyczy to zazwyczaj około miesięcy.
- Pies to czująca i myśląca istota, która tak jak człowiek wymaga opieki zdrowotnej i regularnych badań. Warto znaleźć dobrego weterynarza, który zapozna nas z terminami szczepień, odrobaczania oraz wytłumaczy jak zabezpieczać psa przed pchłami czy kleszczami.
W Sieci istnieje wiele portali ogłoszeniowych, które ułatwiają i usprawniają adopcję psów. Ogłoszenia tego typu można znaleźć np. tutaj http://polskastrefa.pl/zwierzeta/psy/oddam_szczeniaka .