Adopcja to najlepsza opcja

beagleNie posiadając żadnych zwierząt w domu często zastanawiamy się nad rasowymi psami albo zwykłymi kundelkami ze schroniska. W takim przypadku istnieje także opcja adopcji psa – czy to ze schroniska właśnie, czy w sytuacji, kiedy poprzedni właściciel chce oddać pupila w dobre ręce, bo nie ma już możliwość odpowiedniego dbania o pupila.

Adopcja psa to wspaniała inicjatywa. Nie tylko ratujemy psie życie i szczęście, dając mu kochający dom i miłość, ale zyskujemy przy tym również wiernego, oddanego przyjaciela. Trzeba jednak wiedzieć, że adopcja to bardzo poważna decyzja. Dotyczy bowiem myślącej i czującej istoty, która mogła być wcześniej zraniona przez człowieka. W przypadku psów przebywających w schronisku – każdy z nich ma swoją historię. Mniej lub bardziej wzruszającą, bolesną, smutną.

Przygotowania do adopcji

Przed adopcją należy zastanowić się nad wszystkimi „za” i „przeciw”. Ważne jest, by adopcja była świadomą decyzją wszystkich domowników. Należy pamiętać o tym, ze każdy pies jest inny, ma inne przyzwyczajenia, czegoś się boi lub nie akceptuje pewnych rzeczy, a niektóre zachowania mają wpływ na jego postawę wobec ludzi. Niektóre zwierzęta są po bardzo trudnych przejściach, boją się człowieka i potrzebują więcej czasu, by móc na nowo zaufać.

Ważne jest, żeby zastanowić się, ile czasu będziemy w stanie poświęcić czworonogu codziennie oraz jakie warunki możemy mu zapewnić. Istotne jest także to, aby przemyśleć jakiego psa chcemy adoptować, z jakim charakterem i temperamentem. W momencie przyjścia do schroniska można przedstawić pracownikom te informacje, dzięki którym o wiele łatwiej będzie dobrać odpowiedniego psa i sprawić, by zarówno pies, jak i nowi opiekunowi byli szczęśliwi.

Adopcja – dlaczego warto?

Najważniejszy powód: za prawdziwą miłość nie trzeba płacić. Adoptując psa niewątpliwie ratujemy go, dajemy szansę na zupełnie nowe, lepsze życie. Psy ze schroniska bardzo chcą kochać i być kochane. Dotyczy to wszystkich zwierząt, niezależnie od ich rasy, wieku, wyglądu. Traktujmy psy z szacunkiem, nie zmieniajmy raz podjętej decyzji i nie narażajmy ich na ponowne rozstanie i cierpienie. Każdy dzień w schronisku to dla nich dzień żalu i tęsknoty za człowiekiem. Każdy dzień to oczekiwanie, aż ktoś wreszcie je doceni. A kiedy tak się stanie, psy stają się lojalne, wierne i oddane nowym właścicielom.

Adoptowanie kundelka to realna pomoc. Brak zakupu psa z hodowli to brak generowania popytu na rasowe szczenięta. Istotnym problem są pseudo-hodowle, w których warunki często są tragiczne, a kupując rasowego psa pozwalamy także na to, by tego typu miejsca stale się rozwijały.

Kilka porad – co zrobić po adopcji?

  1. Pies, który wyszedł ze schroniska może brzydko pachnieć. Nie należy natomiast od razu po przyjeździe do domu go myć. Jest to niewskazane ze względu na stres, który i tak jest duży – zwierzę znajduje się w nowym miejscu i potrzebuje czasu, by się przyzwyczaić.
  2. Po przyjeździe do domu pozwól psu swobodnie się przemieszczać oraz wąchać przedmioty. Pozwól mu, by zapoznał się z nowym miejscem. Pamiętaj, że to dla niego coś nowego i musi się z tym stopniowo oswoić.
  3. Na spacerach unikaj wypuszczania psa ze smyczy, tak, by biegał wolno. Dopiero, kiedy przekonasz się, że reaguje na swoje imię i rozpoznaje swojego opiekuna oraz w pełni mu ufa, możesz odpiąć go ze smyczy. Bezpieczny czas, kiedy można spuścić pupila ze smyczy to zazwyczaj około miesięcy.
  4. Pies to czująca i myśląca istota, która tak jak człowiek wymaga opieki zdrowotnej i regularnych badań. Warto znaleźć dobrego weterynarza, który zapozna nas z terminami szczepień, odrobaczania oraz wytłumaczy jak zabezpieczać psa przed pchłami czy kleszczami.

W Sieci istnieje wiele portali ogłoszeniowych, które ułatwiają i usprawniają adopcję psów. Ogłoszenia tego typu można znaleźć np. tutaj http://polskastrefa.pl/zwierzeta/psy/oddam_szczeniaka .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − 7 =