Aloes – jedna roślina, wiele możliwości
Aloes to niezwykła roślina o cennych właściwościach leczniczych, wykorzystywana również w kosmetyce. Warto wiedzieć, że nadaje się do samodzielnej uprawy w domu. Zobacz, jakich warunków wymaga, w jaki sposób ją pielęgnować i czy można samemu wykorzystać jej właściwości.
Aloes to roślina pochodząca z Ameryki Południowej.
Uprawa domowa – jakich warunków potrzebuje aloes?
W naszej strefie klimatycznej może rosnąć tylko w pomieszczeniach, ponieważ nie toleruje temperatur ujemnych. Przez cały rok należy zapewnić jej temperatury dodatnie, od 8-10 stopni zimą, do 20-25 stopni latem. Aloes wymaga także bardzo dużo światła. Jego niedobór może powodować wyginanie się i karłowacenie liści. Dlatego też doniczka z tą rośliną powinna stać blisko okna, zwłaszcza zimą, kiedy jest najbardziej narażona na brak wystarczającej ilości światła.
Aloes to roślina osiągająca dość duże rozmiary, dlatego należy zapewnić jej sporo miejsca. Podlewając aloes, należy uważać, aby nie przesadzić z ilością wody. Roślina lepiej znosi przesuszenie niż nadmiar wody, należy bowiem do rodziny sukulentów. Rozmnażanie aloesu następuje przez przesadzenie sadzonek pędowych lub odrostów korzeniowych do lekkiej i przepuszczalnej ziemi torfowej zmieszanej z piaskiem.
Właściwości lecznicze aloesu
Liście aloesu są niezwykle hojnie wyposażone przez naturę w witaminy i sole mineralne. Zawierają witaminy A, C, E i witaminy z grupy B. Znajdziemy w nich potas, wapń, magnez, fosfor, siarkę, cynk i inne minerały. Zawierają także kwasy organiczne, wielocukry, glikoproteidy i stymulatory biogenne. Dzięki temu aloes wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne; słynie również z właściwości pobudzających układ odpornościowy. Sprzyja regeneracji skóry i błony śluzowej.
Właściwości lecznice aloesu wykorzystywane są w łagodzeniu stanów zapalnych (na przykład jamy ustnej i gardła) oraz w leczeniu chorób skóry (trądzik, egzema, oparzenia). Aloes wchodzi w skład środków pomocnych w chorobach układu pokarmowego, wyciąg z tej rośliny wykorzystywany jest przy produkcji preparatów pobudzających działanie układu immunologicznego. W celach leczniczych wykorzystywany jest zarówno miąższ, jak i sok aloesu. Pozyskuje się duże liście, 2 lub 3-letnie. W warunkach domowych można stosować zarówno miąższ, obrany ze skórki, jak też sok z niego wyciśnięty.
Zastosowanie aloesu w kosmetyce
Aloes ma również zastosowanie w kosmetyce. W tym przypadku najcenniejsze są jego właściwości odżywcze i regenerujące. Znajdziemy go w składzie kremów do rąk, balsamów do ciała, odżywek do włosów. Jest częstym składnikiem kosmetyków dedykowanych do skóry trądzikowej. Łagodzi stany zapalne, działa antybakteryjnie, poprawia napięcie skóry. Nawilża i odżywia włosy, a także zapobiega przesuszaniu skóry głowy.
Aloes to roślina nie tylko efektowna i stosunkowo łatwa do uprawiania w domu, ale także wyjątkowo cenna ze względu na swoje walory lecznicze i kosmetyczne. Hodując ją w domu, możemy samodzielnie pozyskiwać i wykorzystywać bogate w witaminy i sole mineralne miąższ oraz sok.