Babka lancetowata

babkaBabka lancetowata, zwana wąskolistną, jest bardzo powszechnie występującą w Polsce byliną. Przystosowuje się do zmiennych warunków, stąd – występuje na całym obszarze klimatu umiarkowanego (od Europy po Azję). Babka najlepiej rozwija się w lekkich i przewiewnych glebach, często spotykana jest jako chwast (w koniczynie czy lucernie). Współcześnie w naszym kraju jej występowanie coraz bardziej się ogranicza.

Poważna roślina w ziołolecznictwie

Babka lancetowata stanowi roślinę poważaną w ziołolecznictwie od dawna. Kiedyś uważano, że ma ona nie tylko działanie przeciwjadowe, przeciwzapalne, ale nawet działające przeciw miłosnym urokom. Surowcem leczniczym w babce są liście, ale także cała roślina (w tym korzenie czy nasiona). Współcześnie z babki wyrabia się : soki, napary, syropy, odwary, a także okłady.
Zastosowanie tej byliny jest wszechstronne (choć nie tak spektakularne jak sądzono w wiekach ubiegłych).

Szerokie zastosowanie babki lancetowatej

Sok z babki stanowi mianowicie lek przeciwzapalny, śluzowy oraz powlekający (w chorobach gardła, jako środek wykrztuśny, regenerujący nabłonek, lekko rozkurczający). Co ciekawe – liście babki można stosować w połączeniu z innymi ziołami – tymiankiem, bobrkiem, oraz z prawoślazem. Odwar z babki może być z kolei pomocny w leczeniu choroby wrzodowej, zapalenia jelit czy żołądka. Babka lancetowata stanowi również środek do stosowania zewnętrznego – działa antyseptycznie, przyspiesza regenerację naskórka oraz gojenie się ran. Okłady można stosować nawet na wyjątkowo wrażliwe okolice – jak miejsca intymne czy powieki. Co ciekawe liście babki mogą być używane również w stanie naturalnym jako okłady na drobne skaleczenia, czy ukąszenia owadów. Należy jednak pamiętać, by uprzednio je opłukać (można również lekko je zmiażdżyć).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + trzynaście =