Cebula zwyczajna

Nazwa łacińska: Allium cepa

cebuleCzy próbowaliście kiedykolwiek spojrzeć na cebulę jak na zioło?
Już Grecy używali cebulę jako przyprawę, ale też jako lekarstwo. Związki siarkowe znajdujące się w cebuli wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe, obniżające ciśnienie, przeciwmiażdżycowe, inne związki wykazują działanie przeciwalergiczne oraz obniżające poziom cukru we krwi. Cebula wykazuje intensywne działanie bakteriobójcze. Stosowana w chorobach dróg oddechowych zwiększa wydzielanie śluzu oraz hamuje rozwój bakterii. Działanie antybakteryjne zachodzi też w przewodzie pokarmowym po zjedzeniu cebuli.

Cebula stosowana wewnętrznie jest środkiem antyinfekcyjnym, przeciwreumatycznym, antyseptycznym i przeciwzakrzepowym, obniża poziom cukru we krwi, wzmaga czynność nerek, wątroby i jelit, układu nerwowego. Działa wykrztuśnie, moczopędnie, ułatwia trawienie. Przetwory z cebuli stosuje się w suchym, męczącym kaszlu w połączeniu z miodem lub syropem. Powoduje to zwiększone działanie wykrztuśne, zwalcza zakażenia niszcząc drobnoustroje chorobotwórcze w schorzeniach górnych dróg oddechowych. Cebula zmniejsza poziom cholesterolu, hamuje rozwój miażdżycy, obniża poziom lipidów i ciśnienie krwi, a także hamuje agregację płytek krwi. Wykorzystywana jest w stanie świeżym, suszonym lub liofilizowanym. W lecznictwie używa się odpowiednio przygotowanych wyciągów, głównie ze świeżych cebul. Zewnętrznie stosuje się okłady z miazgi ze świeżej cebuli na bolące miejsca w chorobie reumatycznej. Powoduje to rozszerzenie podskórnych naczyń krwionośnych, lepsze ukrwienie, zaczerwienie skóry.

Cebulę stosuje się wewnętrznie w leczeniu takich chorób i dolegliwości, jak angina, astma, awitaminoza, biegunka, cukrzyca, przy trudnościach w oddychaniu. Ponadto w grypie, w infekcjach moczopłciowych, także w niemocy płciowej, w katarze, kamicy żółciowej, w otyłości, przeziębieniach, nieżytach nosa, w zapaleniu krtani, opłucnej, oskrzeli i węzłów chłonnych. Cebula posiada też właściwości rozpuszczania włóknika, czyli fibryny, będącej składnikami nierozpuszczalnego białka, które tworzy skrzepy. Zewnętrznie cebula leczy brodawki, czyraki, odmroziny, oparzenia, wzmacnia porost włosów, leczy rany, ropnie, wrzody, zastrzał, uśmierza ból po ukąszeniu os i przeciwdziała stanom zapalnym, a także odstrasza komary. Cebula jest przede wszystkim uniwersalną przyprawą. Stosuje się do potraw duszonych, pieczonych, marynowanych, suszonych i surowych z mięs, ryb i warzyw. Nadaje potrawom smak, ale i dostarcza witamin i mikroelementów. Powszechnie używa się młodych liści, czyli szczypiorku. Cebula jest preferowana w kuchni francuskiej, włoskiej, hiszpańskiej, węgierskiej i arabskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − osiemnaście =