Ciasto podstawowe na pierogi
Mało kto nie lubi pierogów. Wszystkich, którzy je uwielbiają, zachęcam do ich robienia. Ich bazą jest ciasto, którego szczegółowy przepis poniżej.
Ciasto podstawowe na pierogi: 3 szklanki mąki, żółtko, duża szczypta soli, łyżka oleju, około 3/4 szklanki gorącej wody (podane składniki wystarczą do zrobienia około 20 pierogów).
2,5 szklanki mąki przesiać do większej miski i powoli dolewać zagotowaną gorącą wodę, cały czas mieszając widelcem (nie ręką, bo można się poparzyć). Na końcu dodać żółtko i wlać olej. Gęstą masę przełożyć na wysypaną mąką stolnicę i, gdy przestygnie, starannie zagnieść, aż ciasto stanie się gładkie, elastyczne i nie będzie lepić się do rąk i miski. Jeśli okaże się za rzadkie, podsypać je trochę mąką, a jeśli za gęste – dolać odrobinę wody i ponownie zagnieść. Gotowe ciasto uformować w kulę, zostawić w zdezynfekowanej misce, przykryć ściereczką i odstawić na kilka minut, by „odpoczęło”.
Połowę ciasta przełożyć na stolnicę posypaną mąką, rozpłaszczyć je i potrzeć umączoną dłonią. Wałkować raz koło razu – od środka do brzegów, mocno naciskając na wałek tak, by placek był równej grubości. Gdy ciasto przyklei się do wałka, oderwać je i potrzeć wałek umączoną dłonią. Można co jakiś czas potrzeć wałek dłonią leciutko natłuszczoną olejem.
Z ciasta powykrawać krążki, np. brzegiem szklanki z cienkiego szkła. Skrawki, które zostaną, dołożyć do drugiej porcji ciasta. Każdy krążek położyć na dłoni, a drugą ręką nakładać farsz. Złożyć krążek na pół, złączyć i delikatnie przycisnąć oba brzegi ciasta, następnie je zlepić opuszkami palców. Zlepione pierożki kłaść na oproszoną mąką czystą ściereczkę, deskę lub tacę. Do wycinania ciasta i lepienia pierogów można użyć specjalnego przyrządu.
W dużym płaskim garnku nastawić 3-4 litry osolonej wody. Zanim zawrze, przygotować pierogi. Wkładać po jednym do wrzątku, delikatnie mieszać łyżką, by się nie posklejały i nie przywarły do naczynia. Gdy wypłyną, gotować je jeszcze 2 minuty, po czym wyławiać je łyżką cedzakową i przekładać na durszlak lub półmisek.