Co każdy może zrobić żeby ograniczyć odpady plastikowe?

Tworzywa sztuczne zaśmiecające przyrodę rozkładają się przez sto lat, a plastikowych śmieci cały czas przybywa. Wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale nie wie, że ma wpływ na otaczające nas środowisko lub nie wie co zrobić, żeby pomóc ograniczyć zużycie plastiku.

Z tego powodu przedstawiamy proste metody ograniczające ilość zużywanego plastiku w życiu codziennym:

1. Torby wielokrotnego użytku

Materiałowe torby to pierwszy, ale znaczący krok na drodze do ograniczenia plastikowych odpadów. Zamiast wyrzucania torebki po jednym skorzystaniu kup jedną dużą i jedną małą torbę materiałową, które posłużą Ci przez nawet kilka lat. Jednak jeśli już zdarzy się mieć torebki foliowe w domu, zamiast od razu je wyrzucać, lepiej jest wykorzystać je wiele razy, najlepiej aż się nie przerwą. W ten sposób sztuczny materiał, który jest już w naszym posiadaniu zostaje całkowicie zużyty.

2. Plastikowe opakowania

Wiele produktów spożywczych zostaje niepotrzebnie pakowana plastikiem, jak np. owoce i warzywa. Warto zastanowić się nad wyborem innego producenta czy marki swojej żywności, która oferuje produkty luzem, a jeśli coś potrzebuje opakowania, to jest ono z innego materiału, np. torby z papieru. W ten sposób na zakupach omijamy nie potrzebne zakupowanie plastikowych śmieci razem z naszymi produktami.

3. Butelki

Dobrym pomysłem jest zakupienie butelki wielorazowego użytku lub termosu. Dzięki temu nie musimy kupować kolejnej plastikowej butelki za każdym razem kiedy chcemy się napić. Kolejnym atutem jest oszczędność pieniędzy przez nie kupowanie wody, a braniu jej z domu.

4. Pudełka śniadaniowe

Jednym z najważniejszych kroków do oszczędzania plastiku jest zamiana rzeczy jednorazowych na wielorazowe i dotyczy to nawet drugiego śniadania czy lunchu. Zamiast zawijać nasze jedzenie w plastikową folię, którą później trzeba wyrzucić, można spakować je do pudełka, które starczy nam o wiele dłużej. Poza byciem ekologicznym pozwala nam to również zabrać inne rodzaje jedzenia, jak całe danie zamiast kanapki czy nawet zupę.

5. Słomki

W większości sytuacji nie potrzebna, a kreuje tylko większe zanieczyszczenie. Dlatego w wielu sytuacjach można ją po prostu pominąć. Dla osób które jednak uwielbiają pić przez słomkę lub jest im ona potrzebna warto zastanowić się nad zmianą na wielorazową słomkę z wybranego materiału. Wybór wielorazowej słomki jest obszerny, można spotkać się ze słomkami z gumy, plastiku, metalu, a nawet z bambusa, często dołączane są do nich pokrowce i myjki, a niektóre są składane. Do wyboru do koloru!

6. Przedmioty codziennego użytku domowego

Rozglądając się po mieszkaniu można zobaczyć wiele przedmiotów, które są zrobione z plastiku, a mogą być z innych tworzyw. Plastikowy wieszak w szafie można zastąpić trwalszym z drewna, rzeczy trzymane w kuchni w plastikowych woreczkach lub pudełkach można dać do pudełka wielokrotnego użytku lub szklanej czy drewnianej osłony, a plastikowe szczoteczki do zębów zastąpić ekologicznymi.

W ten i wiele innych sposobów można dużo ograniczyć swoje śmiecenie plastikiem oraz dać małą ulgę naturze. Jeśli jeszcze bardziej chcecie zmniejszyć swoje użycie plastiku, wystarczy rozejrzeć się wokół siebie i coś z tworzywa sztucznego zamienić na naturalne lub dać swoim odpadom drugie zastosowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − 1 =