Czy dieta wegetariańska to dobry sposób na odchudzanie?

warzywaDieta wegetariańska może być dobrym sposobem na skuteczne odchudzanie, jeśli się to robi poprawnie. Dieta wegetariańska na odchudzanie powinna być zgodna z zasadami prawidłowego odżywiania. W dużych objętościowo porcjach oraz zróżnicowanej zawartości, dostarcza dzienne zapotrzebowanie kilokalorii i składników odżywczych.

Decyzja o zastosowaniu diety wegetariańskiej wynika zwykle z wielu przesłanek o charakterze zdrowotnym, etycznym, ekologicznym czy ekonomicznym. Wiąże się z wprowadzeniem zmian w dotychczasowym stylu życia. Należy tutaj zaznaczyć, że istnieje wiele modeli wegetarianizmu. Ich oczywistą cechą wspólną jest wykluczenie mięsa z jadłospisu.

Uznaje się, że prawidłowo skomponowana dieta wegetariańska może być korzystnym modelem żywienia dla osób niezależnie od wieku czy stanu zdrowia.

Czy dieta wegetariańska jest dobra na odchudzanie?

Wprowadzenie bezmięsnego modelu żywienia skutkuje często zmianą nawyków w kierunku bardziej racjonalnych i zdrowych zachowań żywieniowych. Świadomy wybór pokarmów nieprzetworzonych i wysokiej jakości, zwiększenie ilości warzyw i owoców w diecie to tylko kilka dobrych zmian które niesie ze sobą dieta wegetariańska. Do zalet diety wegetariańskiej przy odchudzaniu należą także:

  • syte posiłki wynikające z dużego udziału błonnika rozpuszczalnego w wodzie – związane jest to z większym spożyciem warzyw i owoców, nasion roślin strączkowych oraz produktów zbożowych
  • niższy indeks glikemiczny posiłków kontrolujący apetyt i pozwalający kontrolować poziom glukozy we krwi
  • wysoką zawartość składników odżywczych, dzięki dostarczaniu dużej ilości witamin, składników mineralnych i innych substancji bioaktywnych ważnych dla zdrowia
  • niską zawartość kalorii
  • wprowadzenie diety bezmięsnej często mobilizuje do poszukiwania nowych inspiracji kulinarnych, sięgania po nieznane wcześniej produkty oraz przepisy

Kluczową kwestią w kontekście stosowania diety odchudzającej i wegetariańskiej jest zarówno, jakość, jak i ilość pożywienia, które spożywamy. Wprowadzając dietę warto dowiedzieć się jak ją prowadzić poprawnie. Rozpoczynając dietę wegetariańską, należy wystrzegać się:

  • spożywania nadmiernej ilości produktów mącznych
  • braku urozmaicenia
  • nadmiernej ilości owoców konsumowanych kosztem warzyw
  • zbyt niskiej konsumpcji produktów dostarczających pełnowartościowego białka
  • nadmiernej ilości kalorycznych dodatków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 5 =