Czym różni się dieta wegańska od wegetariańskiej?

VegetarianWegetarianizm oraz weganizm to diety, których przestrzeganie może nie być łatwe, zwłaszcza dla osób lubiących mięso. Obie eliminują ten składnik z jadłospisu, co stanowi ich duże podobieństwo. Pomiędzy dietami można jednak zauważyć znaczące różnice. Weganie są bardziej restrykcyjni w swoim sposobie odżywiania, ponieważ wykluczają z diety więcej produktów niż wegetarianie. W poniższym artykule wyjaśniamy, co wolno, a czego nie wolno im jeść.

Najważniejszym podobieństwem pomiędzy wegetarianami a weganami jest to, że obie grupy rezygnują z jedzenia mięsa. Pierwsza dieta polega na wykluczeniu z jadłospisu wszelkiego rodzaju mięsa, ryb oraz skorupiaków. Te rzeczy są zastępowane innymi, przede wszystkim owocami i warzywami, ale wegetarianie mogą jeść produkty mleczne, jajka i inne artykuły pochodzące od zwierząt. Wyróżnia się kilka odmian diety wegetariańskiej, np. frutarianizm, polegający na wykluczeniu z jadłospisu zarówno produktów pochodzenia zwierzęcego, jak i owoców oraz warzyw, których zerwanie mogłoby doprowadzić do zniszczenia rośliny. Niektórzy wegetarianie dopuszczają w swojej diecie wyłącznie produkty mleczne, a inni tylko jajka. Ciekawą grupę stanowią flexitaianie, którzy sporadycznie pozwalają sobie na zjedzenie mięsa.

Jakie produkty mogą jeść weganie?

Weganie różnią się od wegetarian głównie tym, że wykluczają ze swojej diety wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie uwzględniają w jadłospisie artykułów mlecznych, jajek, a nawet miodu. Uważają, że człowiek nie powinien jeść żadnych produktów pochodzących od zwierząt. Pracownik sklepu ze zdrową żywnością Batom wyjaśnia: „Wegetarianie nie chcą zabijać zwierząt dla pożywienia, dlatego rezygnują z mięsa w swojej diecie. Nie uważają jednak, aby spożywanie artykułów odzwierzęcych było złe, jeśli są one przechowywane w humanitarnych warunkach. Z kolei weganie chcą całkowicie ograniczyć cierpienie zwierząt i walczą o ich wolność poprzez kompletne rezygnowanie z mięsa oraz wszelkich produktów, które pochodzą od zwierząt”.

Która dieta jest zdrowsza?

Obie diety mogą być zdrowe, jeśli spożywane posiłki są pełnowartościowe i odpowiednio dobrano do nich składniki. Organizm potrzebuje wszystkich witamin i minerałów, dlatego tak ważne jest ich uzupełnianie, jeśli nie dostarczamy ich poprzez jedzenie konkretnych produktów. Zarówno żywność wegańska, jak i wegetariańska wyróżniają się niską zawartością tłuszczów nasyconych oraz cholesterolu. Z tego powodu tak ważne jest dokładne planowanie posiłków. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na to, czy dania zawierają w sobie żelazo, wapń oraz różne witaminy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 5 =