Dereń jadalny – włąściwości

derenDereń (cornus mas) należy do rodziny dereniowatych. Jego ojczyzną jest Azja Środkowa, skąd przywieziono go do Europy.  Dziś jest uprawiany w wielu krajach świata, w tym również w Polsce. Właściwości lecznicze posiadają owoce, liście, kwiaty, oraz młode pędy. Owoce derenia zawierają kwasy organiczne (do 3%), cukry, garbnik, witaminy C i PP, a także sole mineralne.

Właściwości lecznicze

Przy złej przemianie materii, niedokrwistości i niestrawności, zalecane jest spożywanie surowych owoców (w pełni dojrzałych), zimą zaś powideł. Powidła przygotowujemy ze zmiksowanych owoców i miodu, w proporcjach 1 do 1. Po napełnieniu słoików poddajemy je pasteryzacji. Spożywać je należy 3 do 4 razy dziennie po łyżeczce do herbaty. Powidła są wskazane również przy przeziębieniach, grypie czy anginie.

Napar z liści derenia ma właściwości lekko żółciopędne, kojąco wpływa na wątrobę. Napar przygotowujemy zalewając szklanką wody 1 łyżeczkę suszu z liści, parzymy 15 do 20 minut pod przykryciem. Pić należy 3 razy dziennie po ½ szklanki.

Działanie przeciwgorączkowe posiada nalewka z kwiatów derenia. Sporządzamy ją z jednej części kwiatów, które zalewamy dwoma częściami wódki. Mieszanina powinna się macerować około 3 tygodni. Lek stosujemy 2 – 3 razy dziennie po 25-30 kropli z wodą lub z cukrem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 2 =