Dieta wegetariańska – jak zacząć ?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z dietą wegetariańską, może się okazać, że brakuje Ci pomysłów do przygotowaniu posiłków. Z drugiej strony musisz pamiętać o dostarczeniu do organizmu niezbędnych składników, aby zapobiec niedoborom żelaza czy wapnia. W ułożeniu właściwego menu pomoże Ci Kcalmar – bezpłatna aplikacja, w której jadłospisy układają profesjonalni dietetycy.

vegetablesMotywacja do przejścia na dietę wegetariańską bywa różna. Problemy zdrowotne, kwestie moralne lub zwykła ciekawość powodują, że coraz więcej osób rezygnuje z potraw mięsnych i wybiera dietę opartą na owocach i roślinach. Jak zacząć dietę wegetariańską, gdy w kuchni dotąd na talerzach królował schabowy lub pieczeń? Przede wszystkim do zmian należy podchodzić stopniowo. Dobrze zacząć od bezmięsnych śniadań, a w ciągu kilku tygodni eliminować mięso z innych posiłków. Stopniowe i spokojne odchodzenie od starych przyzwyczajeń pozwala na lepsze i bardziej skuteczne dostosowanie się do nowości. Poza tym takie podejście jest mniej drastyczne i tym samym przyjemniejsze.

Największym problemem w przypadku przejścia na weganizm lub dietę wegetariańską jest niska wiedza na temat składników odżywczych, które są niezbędne, by organizm funkcjonował prawidłowo. Początkujący roślinożercy są zwykle zasypywani pretensjami o zmianę przyzwyczajeń żywieniowych i nierzadko muszą tłumaczyć się ze swoich decyzji. Faktem jest, że mięso to istotne źródło żelaza, białka i wapnia. Właściwie zbilansowana dieta pozwoli uniknąć efektu niedoboru, a w miejsce mięsnych przekąsek wprowadzi wartościowe roślinne posiłki, które również dostarczają niezbędnych składników mineralnych.

Bardzo dobrym narzędziem dla początkujących wegetarian jest aplikacja Kcalmar. To bezpłatne narzędzie dostępne na urządzenia z systemem iOS lub Android. Aplikacja zawiera kilkaset przepisów różnych diet, których cechą wspólną jest to, że zostały ułożone przez profesjonalnego dietetyka. W związku z tym posiłki są odpowiednio skomponowane, z naciskiem na wykorzystanie produktów wysokobiałkowych oraz takich, które dostarczają składników mineralnych. Ponadto, dieta wegetariańska w Kcalmar opiera się na produktach z mąki z pełnego przemiału, orzechach, kaszach, roślinach strączkowych. Dużą zaletą jest wykorzystywanie owoców i warzyw sezonowych oraz szczególna dbałość o walory smakowe potraw bezmięsnych.

Aplikacja Kcalmar ma jeszcze kilka zalet. To nie tylko program z przepisami, ale przede wszystkim platforma, która kojarzy użytkowników z dietetykami. Można skorzystać z gotowego planu żywieniowego lub wybrać program indywidualny. W drugim przypadku otrzymujemy menu przygotowane z myślą o nas. Dodatkowo możemy liczyć na merytoryczne wsparcie ze strony specjalisty oraz okresową modyfikację menu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 3 =