Domowe tofu

Tofu to pyszny ser zrobiony z soi. Paradoksalnie najlepiej smakuje przyprawione sosem sojowym. Przypomina to paradoks jajek z majonezem. W tym przepisie pokażę jak samodzielnie zrobić tofu.

domowe tofuSkładniki

1 paczka ziarna soi (350g),
3 łyżeczki soli (kopalnianej ciemnej lub morskiej),
około 9 łyżek soku z cytryny (lub odpowiednio kwasku cytrynowego)

Przygotowanie

Robienie tofu przypomina nam dobrze znane robienie domowe­go twarogu z mleka. Zasada jest ta sama – musimy doprowadzić do ścięcia „mleka” sojowego a otrzymany „twaróg”- to tofu. Następnie zależnie od stopnia sprasowania, otrzymamy miękkie lub twarde tofu. Najpierw jednak musimy otrzymać mleko sojo­we.

Soję na tofu należy namoczyć na noc, następnego dnia odcedzić i przepłukać. Następnie zmiksować razem z ok. 4 l wody i przecedzić przez gazę lub czystą ściereczkę. To co otrzymamy, przypomina serwatkę z mleka. Serwatkę należy zacho­wać a pozostałą masę powtórnie zmiksować z ok. 1,5 l wody i znów przecedzić. Nie wyrzucaj masy, która pozostanie po odcedzeniu serwatki. To okara – produkt o wysokiej zawartości białka. Można sporządzić z niej kotlety, pasztet lub upiec chleb.

Całą otrzymaną serwatkę gotuj przez ok. 5 minut. Zdejmij z ognia i dodawaj sok cytrynowy (lub kwasek cytrynowy) i sól, aż ujrzysz formujący się ser razem z jasno żółtą cieczą (serwatką). Mieszaj tak, aby ściął się ser so­jowy, ale niezbyt mocno, bo przerwiesz proces krzepnięcia. Na­stępnie odstaw serwatkę na pół godziny do ostygnięcia i przecedź przez sito lub gazę. Zostaw na 1-6 godziny w sicie lub wykręć w gazie, aby woda odciekła. Można również przycisnąć zawinię­te w gazę tofu czymś ciężkim, na przykład kamionką, aby je sprasować. Po upływie 1 do 6 godzin wrzuć do miski pełnej zim­nej wody i zdejmij gazę. Otrzymane domowym sposobem tofu przypomina w konsystencji twaróg z mleka.

Z podanych składników otrzymamy kostkę ok. 750 g serka (jak na obrazku).

Po jedzeniu zawsze proponujemy pyszną kawę – jeśli szukasz ekspresu do kawy warto sprawdzić ranking ekspresów do kawy do 2000zł. Pysznej kawy!

Podsumowanie
recipe image
Nazwa przepisu
Domowe tofu
Data publikacji
Czas przygotowania
Czas gotowania
Czas łącznie
Średnia ocena czytelników
51star1star1star1star1star Based on 1 Review(s)

One comment

  1. Tosia pisze:

    Mnie wyszło niecałe 700g. Co nie tak zrobiłam ?