Jak recyklingować w domu?

plastikStatystycznie, rocznie jedna osoba w Polsce generuje aż 300 kg śmieci, dlatego tak zwraca się obecnie uwagę na edukację dotyczącą ochrony naszej planety. Dbanie o środowisko staje się coraz popularniejsze, ale również ważniejsze. Poprawienie warunków na świecie powinniśmy zacząć jednak od nas samych. Czym jest recykling? Co można zrobić z recyklingu? Jak wykorzystać produkty, które inaczej byśmy wyrzucili?

Recykling powinien zaczynać się już w naszych domach. Warto się zastanowić, gdzie trafiają nasze śmieci i czy nie można im dać nowego zastosowania. Niektóre z nich są cennymi surowcami, z których mogą powstać nowe przedmioty. Segregowanie śmieci pozwala na powtórne użycie niepotrzebnych już nam produktów.

Recykling szkła

Szkło jest materiałem, który pozwala na jego ponowne wykorzystanie bez pogorszenia jakości oraz który może być w całości poddany procesowi recyklingu, można go również przetapiać. Po przeróbce szkło stosowane jest jako składnik szkieł optycznych, opakowań szklanych, grysów, past czyszczących oraz kulek szklanych.

W domu szkło możemy wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z najbardziej znanych jest zbieranie słoików po sosach, dżemach i innych produktach w celu przechowywania w nich domowych przetworów. Słoiki i butelki mogą również tworzyć piękne dekoracje. Sprawdzą się jako lampki, świeczniki, pojemniki na rzeczy kuchenne i łazienkowe, czy choćby na modne ostatnio lasy w szkle. Co ciekawe, dzięki recyklingowi odpadów ze szkła ogranicza się emisję zanieczyszczeń do atmosfery i oszczędza wodę oraz energię.

Recykling plastiku

Tworzywa sztuczne, które poddaje się recyklingowi to butelki plastikowe, rury PVC, styropian, folie rolnicze i butelki polietylenowe. W wyniku obróbki tworzyw sztucznych tworzy się m.in. zabawki, folie oraz butelki do chemii gospodarczej. I mimo, iż plastik stanowi 7% masy wszystkich śmieci, to jest to prawie 30% wszystkich odpadów ze względu na duże rozmiary. Dlatego też tak ważne jest uprzednie zgniatanie butelek i innych tego typu tworzyw sztucznych.

W domu możemy wykorzystać butelki plastikowe w przeróżny sposób. Udowodnili to światowi projektanci i artyści, którzy zainteresowali się tym produktem. Ze zużytych plastikowych butelek można zrobić niemal wszystko. W domu sprawdzą się jako dekoracje, czy praktyczne przedmioty do mieszkania i ogrodu: doniczki, zasłony, karmniki itd. Największą zaletą jest to, że większość tych przedmiotów całkiem łatwo można wykonać własnoręcznie.

Recykling papieru

Proces recyklingu papieru polega na rozwłóknianiu go za pomocą gorącej wody. Kiedy jest oczyszczony, rozcieńczony, zostaje poddany kolejnym sortowaniom. Już czysta masa jest zagęszczana i zmagazynowana. Następnie się go odbarwia oraz bieli z wykorzystaniem środków chemicznych. Nie można go przetwarzać w nieskończoność tak jak szkła. Ten proces zdecydowanie oszczędza energię, wodę oraz powietrze.

W domu jest wiele sposobów na recykling papieru. Karton po mleku czy soku można zamienić w wazon. Wystarczy odciąć jego górną część, a następnie pomalować farbą. Jednak papier można wykorzystywać również w prostszy sposób. Papier do drukarki można zadrukowywać dwustronnie, wykorzystując niepotrzebne już dokumenty. Natomiast arkusze zapisane po jednej stronie można wykorzystywać np. na brudnopisy, a czyste kawałki kartek można pociąć i używać jako karteczek do notowania. Za to brudne kartki czy stare gazety można używać jako podkładki przy różnych pracach ręcznych, aby nie pobrudzić stołu czy podłogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − 7 =