Jak rozpoznać wrastający i wkręcający się paznokieć?
Problem wrastania oraz wkręcania się paznokcia u stóp może być bolesny. Choć obie te dolegliwości w początkowym stadium wiążą się tylko z niewielkim dyskomfortem, to jednak po pewnym czasie pojawić się może duży ból, obrzęk, krwawienie i ropna wydzielina.
Paznokieć wrastający
O wrastającym paznokciu mówimy wówczas, gdy twarda płytka paznokcia wrasta w skórę z boku paznokcia, czyli w wały okołopaznokciowe. Najczęstszą przyczyną tej dolegliwości jest nieprawidłowy sposób obcinania paznokci, uraz w obrębie paznokcia, czynniki genetyczne, zaburzenia statyki stopy oraz noszenie niewłaściwego obuwia – na przykład o wąskich noskach.
Paznokieć wkręcający się
Paznokieć wkręcający się jest dolegliwością nieco bardziej rzadką niż paznokieć wrastający, jednak podobnie jak on może w dużym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dolegliwość tę można łatwo rozpoznać, gdyż paznokcie zwijają się w charakterystyczną rurkę. Przyczyna tej dolegliwości leży w nieprawidłowej biomechanice stopy. Czynniki takie jak nieprawidłowe obuwie czy zły sposób pielęgnacji paznokci u stóp nie ma znaczenia przy występowaniu paznokcia wkręcającego się.
Jak rozpoznać i leczyć paznokcie wrastające i wkręcające?
Zarówno paznokieć wrastający, jak i paznokieć wkręcający się objawiają się bólem w okolicy paznokcia, zaczerwienieniem, a także obrzękiem, ropną i krwawą wydzieliną. Po zauważeniu takich objawów warto jak najszybciej udać się do podologa, który oceni nasilenie dolegliwości i zastosuje właściwy sposób leczenia. Jedną z najskuteczniejszych metod korygowania wrastających paznokci jest kostka Arkady wrocław – polski wynalazek, który pozwala na korygowanie wrastających paznokci już na jednej wizycie. Do innych metod leczenia wrastających paznokci należy także założenie klamry ortonyksyjnej oraz plastyka wału okołopaznokciowego w uzasadnionych przypadkach.
Artykuł sponsorowany