Jak uzupełnić dietę w owoce i warzywa?

owoce i warzywaChoć zdrowe odżywianie jest w ostatnich latach coraz modniejsze, ciężko jest wprowadzić je do swojej codziennej diety. Dieta uboga w składniki odżywcze ma negatywny wpływ na zdrowie. Zapobieganie chorobom wymaga odpowiedniego sposobu odżywiania, zawierającego wartości odżywcze. Warzywa i owoce są podstawą zbilansowanej diety. Wiele osób ciężko przekonać jednak do zdrowego odżywiania tylko tym, że jest to zdrowe i potrzebne, dlatego dobrze jest urozmaicić dietę, dzięki czemu jest ona ciekawa i smaczna. Poznaj kilka sposobów na dodanie warzyw i owoców do codziennego jadłospisu.

Czym skutkuje niedobór warzyw i owoców?

Jednym z pierwszych skutków unikania warzyw i owoców może być niedobór witamin i minerałów, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego, nerwowego i sercowo-naczyniowego. Owoce i warzywa są także źródłem błonnika, który wpływa na prawidłową pracę jelit, pomaga w regulacji poziomu glukozy i cholesterolu we krwi we krwi oraz zmniejsza ryzyko cukrzycy lub problemów sercowo-naczyniowych.

Warzywa do obiadu

Genialnym sposobem na wykorzystanie warzyw w przystępny sposób, jest dołączenie ich do obiadu. Jednym sposobem jest zrobienie zupy krem z wybranych produktów, która jest idealnym daniem zarówno na obiad, jak i lekką kolację. Wspaniałym sposobem na wykorzystanie owoców i warzyw są także surówki, sałatki lub smażone warzywa, które można wykorzystać do dodania sytości posiłkom lub stosować jako samodzielne dania, dzięki czemu dodajemy porcję witamin i minerałów do zróżnicowanego posiłku oraz możemy wybrać warzywa, które lubimy lub próbować nowe.

Owoce na deser

Równie świetnym rozwiązaniem na sporą bombę witamin, są owoce w formie deseru. Częstą metodą jest robienie smoothies, co umożliwia danie swoich ulubionych owoców w wygodnej, słodkiej formie. Owoce można także dodać do innych deserów które jemy zazwyczaj, lub znaleźć zamienniki zawierające ich więcej, np. zamiast lodów wybrać sorbet.

Soki

Nie jest tajemnicą, że wiele z dostępnych w sklepach napojów zawiera cukry oraz konserwanty, dlatego albo najlepiej spożywać czystą wodę, albo postawić na naturalny, świeży sok. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na wyciskarkę, ale żeby mieć sok bez konserwantów wystarczy znaleźć markę (np. Swigo sklep) która oferuje zdrowe soki. Dzięki czemu oszczędzimy czas i pieniądze na kupienie drogiej wyciskarki, poza tym kupując, a nie tworząc samemu mamy dokładniejsze informacje o ilości składników odżywczych, umieszczone na ulotce. Sok niepasteryzowany oraz hpp są także w ofercie Swigo, dzięki czemu wiadomo że sok dalej jest pełen witamin.

Przekąski

Zdrowe przekąski można wykonać samemu, wykorzystując do tego owoce i warzywa. Wybrane warzywa takie jak ziemniaki, czy buraki można zamienić w zdrowe chipsy, poza tym można też przestawić się na orzechy, które także mają dużo składników odżywczych. Można wykorzystać również owoce! Suszone jabłka, banany, śliwki, truskawki, a także ananas są smacznym sposobem na dostarczenie sobie witamin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 5 =