Jak zrobić własny kompost?
Kompostownik nie tylko pomaga pozbyć się zalegającej masy odpadków roślinnych, ale także oszczędzić sporo pieniędzy na nawozach. Kompostownik jest przydatny w każdym ogrodzie, zatem jak się go robi i co warto o nim wiedzieć?
Korzyści z kompostownika
Nowi właściciele ogrodów często nie wiedzą, czym jest kompostownik i dlaczego warto go mieć. Oprócz mniejszych opłat za wywóz odpadów właściciel kompostownika zyskuje wyjątkowo wartościowy i uniwersalny nawóz, który sprawdza się nie tylko w warzywniku czy na rabatach, ale też w donicach roślin balkonowych i domowych. Co ważne, kompost jest tak przyjazny środowisku, że w przeciwieństwie do preparatów mineralnych można go stosować bez ryzyka przenawożenia.
Co jest potrzebne do kompostowania?
W budowie kompostownika liczy się stworzenie optymalnych warunków dla rozwoju i bytowania rozmaitych bakterii, grzybów i dżdżownic. Podstawowym czynnikiem, który decyduje o aktywności mikroorganizmów, jest wilgoć. W zbyt suchych warunkach drobnoustroje pozostają w stanie spoczynku. Nie można jednak pozwolić, żeby kompostownik chłonął dużą ilość wody, ponieważ zakłóciłoby to aktywność organizmów tlenowych. Nadmierna wilgotność połączona z nieodpowiednią wentylacją składowanej materii to przepis na gnijące resztki i nieprzyjemny zapach. Wbrew pozorom prawidłowo produkowany kompost nie ma z nimi nic wspólnego.
W przypadku, kiedy pryzma jest zasilana odpadkami regularnie i w niewielkich ilościach, mineralizacja przebiega w sposób łagodny i w niskiej temperaturze. Umieszczenie w pojemniku dużej ilości resztek roślinnych w jednym rzucie może sprawić, że bakterie i grzyby zaczną rozkładać substancje organiczne w sposób gwałtowny, wytwarzając ciepło. W odpowiednich warunkach pryzma może się nagrzać do nawet 80°C. Nie martw się, jest to bardzo dobry znak: w tak wysokiej temperaturze giną groźne dla człowieka bakterie, a nasiona uciążliwych chwastów zostają dezaktywowane.
Kompost z liści
Mineralizacja roślin przebiega w różnym tempie. W przypadku kompostu z liści wiele zależy od rodzaju drzewa lub krzewu, z którego opadły. Nie bez znaczenia jest również stopień ich rozdrobnienia. Zazwyczaj po około roku można się cieszyć darmową, lekką ziemią liściową o lekko kwaśnym odczynie pH. Proces rozkładu trwa dość długo, ale są sposoby na jego przyspieszenie. Do pryzmy wystarczy dodać wapno lub azot.
Samodzielna konstrukcja kompostownika z palet
Jeden z najprostszych sposobów na tani kompostownik wykorzystuje w tym celu palety. Naturalny materiał nie kosztuje wiele, jest powszechnie dostępny i łatwy w montażu. Przed przystąpieniem do pracy dobrze jednak najpierw zaimpregnować drewno, aby stało się odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Jak się robi kompostownik z palet? Cztery palety skręć ze sobą wierzchnią stroną do środka. Jeśli uznasz, że przerwy pomiędzy deskami konstrukcji są zbyt szerokie, zmniejsz je nieco z pomocą drewnianych listew. Pojemnik z palet możesz uzupełnić o dach, którym przykryjesz zawartość na czas ulewnych deszczy lub śnieżyc.
Gdzie ustawić kompostownik?
Gotowy kompostownik powinien stanąć w miejscu zacisznym i częściowo zacienionym. Doskonałą lokalizację zapewniają drzewa liściaste, które latem chronią przed silnym słońcem, a zimą dopuszczają delikatne promienie. Na dnie konstrukcji dobrze jest rozłożyć siatkę zapobiegającą żerowaniu kretów i nornic. Pryzma musi mieć kontakt z glebą, w której żyją dżdżownice i inne mikroorganizmy.