Jakie właściwości zdrowotne ma kawa zbożowa?

kawaWielu z nas jako dzieci pamięta smak kawy zbożowej. Na przykład, był on (i nadal jest) często podawany w przedszkolu. Z czasem jednak zwykle przestawiliśmy się na kofeinę, której kawa zbożowa nie zawiera. Kawa zbożowa pozytywnie też wpływa na zdrowie.

Co to jest kawa zbożowa?

Kawa ta produkowana jest z zestawu ziaren, zwykle żytnich i jęczmiennych lub orkiszowych i pszenicznych, i jest to w pełni naturalny napój. Nasiona są palone i mogą zawierać różne dodatki, takie jak cykoria, cukier buraczany i przyprawy. Ponadto, kawa zbożowa nie zawiera konserwantów ani barwników, ale zawiera pewne witaminy i minerały. Ma ona zwykle postać napoju rozpuszczalnego i jest parzona w ten sam sposób co herbata przez zalanie jej wodą.

Czy kawa ma kofeinę?

Kawa zbożowa bardzo różni się od zwykłej kawy. Po pierwsze, nie zawiera kofeiny, więc nie zwiększa stresu i wysokiego ciśnienia krwi. Jest ona również niestymulująca i może być pijana w nocy.

Walory smakowe

Jeśli chodzi o smak kawy zbożowej, to może ona smakować tak, jak ta tradycja, albo może smakować zupełnie inaczej. Jak wiedzą głębocy koneserzy, różne odmiany kawy można rozpoznać po ich smaku i aromacie. Ta sama zasada odnosi się do kawy zbożowej. W zależności od tego, do jakiej kawy i z jaką kofeiną ją porównujemy, możemy dojść do różnych wniosków. Ale kawa zbożowa jest zawsze bardzo dobra. Można do niej dodać:

  • cukier,
  • mleko,
  • cynamon,
  • śmietanę itp.

Wpływ na organizm

Stwierdzono, że kawa zbożowa ma bardzo pozytywne właściwości. Niezaprzeczalną zaletą kawy zbożowej jest to, że nie podrażnia ona wyściółki żołądka, na przykład wrzodów. To znaczy, że dla niektórych osób picie jej jest bezpieczne. To niskokaloryczny napój i źródło błonnika pokarmowego. Kawa zbożowa posiada działanie żołądkowo-jelitowe. Obniża poziom złego cholesterolu we krwi oraz spiera cholestazę. Zmniejsza zapalenie przewodu pokarmowego oraz trzyma głód w ryzach. Ponadto, nie wypłukuje magnezu i jest źródłem wielu witamin i minerałów (fosfor, potas, cynk, żelazo, witaminy z grupy B, itp.). Kawa zbożowa odżywia umysł. Posiada również właściwości przeciwutleniające (dzięki wysokiej zawartości polifenoli).

Kawa zbożowa w walce o doskonałą sylwetkę

Kwestia udziału kawy zbożowej w diecie odchudzającej jest kontrowersyjna. Z jednej strony, zawiera składniki, które stymulują i regulują metabolizm jelitowy i mobilność, a wbrew pozorom, to jest dość sycąca. Z drugiej strony, jak już wspomniano, ma wysoki indeks glikemiczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + jedenaście =