Kawa na odchudzanie. Czy to działa?

kawa ziarnoKawa jest znana ludziom od setek lat. Jej główną zaletą jest pobudzenie, którego nasz organizm potrzebuje w różnych momentach dnia. Istnieje wiele gatunków i odmian, spośród których możemy wybrać taką, która smakuje nam najbardziej. Ziarna poszczególnych rodzajów upraw nie różnią się od siebie tylko i wyłącznie smakiem. Równie ważne jest to jak dany gatunek jest uprawiany. Chociaż większość osób pije korzystną cenowo kawę z dużych supermarketów, to prawdziwi kawosze zachwycają się gatunkami pochodzącymi z konkretnych upraw Jednak kawa nie dzieli się tylko i wyłącznie na drogą i tanią, czy dobrą i niedobrą.
Są również kawy, które mają specjalne zastosowanie, na przykład kawy na odchudzanie szerzej opisane w wortalu dietetyk.edu.pl.

Kawa na odchudzanie

Wszyscy znają podstawowe zalety kawy. Mała czarna pobudza nas, poprawia ciśnienie krwi, obniża stres i zawiera antyoksydanty. Są jednak również jej mniej znane, a warte zauważenia plusy. Chociaż dla wielu osób może wydawać się to nieprawdopodobne to wiele przeprowadzonych badań potwierdza, że picie kawy w rozsądnych ilościach przyspiesza metabolizm i wzmacnia efekt spalania tłuszczu. Dietetycy na całym świecie są zdania, że kawa faktycznie sprzyja odchudzaniu. Według tej teorii można więc schudnąć pijąc kawę. Oczywiście samo picie czarnego napoju, bez stosowania diety odchudzającej na niewiele się zda. Kawa nie jest idealnym środkiem, dzięki któremu bez wysiłku zrobimy formę na lato. To nie jest aż tak proste. Jednakże, jeżeli jesteś na diecie i czujesz, że potrzebujesz czegoś co cie pobudzi, a jednocześnie nie chcesz dodawać organizmowi zbędnych kalorii – pij kawę. Według badań kofeina wspomaga procesy odchudzania na kilka różnych sposobów. Pierwszy to zwiększenie metabolizmu. Dzięki temu procesowi twój organizm wykorzystuje energię i składniki odżywcze z pożywienia. Ty możesz go przyspieszyć popijając swoją ulubioną małą czarną. Po drugie kofeina sama w sobie dodaje energii, a ją przecież zazwyczaj otrzymujemy z pożywienia. Picie kawy pozwoli nam więc zachować wysoki poziom energii przez cały dzień bez podjadania między posiłkami, które jest niepożądane jeżeli chcemy zgubić zbędne kalorie. Tłumienie apetytu jest kluczowe podczas odchudzania, a kawa niewątpliwie w tym pomaga.

Ile pić kawy podczas odchudzania?

Oczywiście pamiętajmy, że podstawowym płynem podczas odchudzania powinna być woda, która ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Jeśli jednak chcesz wspomóc swoje ciało w nierównej walce ze zbędnymi kilogramami kawą, to pij jej około cztery filiżanki dziennie. Ważne jest, żeby nie przekraczać 400 gram czarnego napoju, bo powyżej tej ilości może działać szkodliwie na nasz organizm. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na to jaką kawę pijemy. Każdy dodatek w postaci pianki, mleka czy cukru może bardzo negatywnie wpływać na proces odchudzania. Pamiętajmy, żeby podczas diety nie słodzić niczego, a już w szczególności kawy.

Ile kalorii stracę pijąc kawę?

Specjaliści są zgodni, że od samego picia kawy nie da się schudnąć. Jednakże, łącząc pyszny czarny napój ze zbilansowana dietą, codziennymi ćwiczeniami i ogólną aktywnością fizyczną jest to niewątpliwie możliwe. Człowiek prowadzący siedzący tryb życia dzięki piciu kawy może spalić 100 kalorii, a osoba aktywna fizycznie nawet o 100 więcej. 200 kalorii dziennie dla osoby będącej na diecie to naprawdę dużo i patrząc długofalowo może znacznie skrócić czas odchudzania.

O czym należy pamiętać stosując kawę na odchudzanie?

Duże znaczenie ma to kiedy zdecydujemy się na wypicie małej czarnej. Dietetycy twierdzą, że najlepszy możliwy moment na jej konsumpcje to pół godziny przed treningiem. Podkreślają oni również, że poranna kawa działa dobrze na metabolizm, a więc również na proces odchudzania.

Jaką kawę wybrać?

Dochodzimy do fundamentalnej decyzji, mianowicie jaką kawę wybrać żeby efektywnie chudnąć. Wybór nie jest niestety tak oczywisty jak mogłoby się wydawać. Porównując jednak dane rodzaje do siebie warto rzucić okiem na ilość kofeiny w nich zawartą. Spójrzmy na najbardziej popularne kawy:

  • filiżanka espresso o pojemności 25 ml – ok. 60 mg kofeiny
  • szklanka kawy rozpuszczalnej (250 ml) – ok. 60-80 mg kofeiny
  • szklanka kawy parzonej (250 ml) – średnio około 100 mg kofeiny

Z tego zestawienia wynikałoby, że kawa parzona jest najlepszym wyborem. Nie zapominajmy jednak, że istnieją mniej popularne rodzaje czarnego napoju, które również mogą pomagać podczas procesu odchudzania. Mam tu na myśli, na przykład kawę zieloną. Posiada ona w składzie kwas chloragenowy, który podobnie jak kofeina jest naturalnym spalaczem tłuszczu. Jest to dobry wybór jeśli zależy nam tylko i wyłącznie na schudnięciu, bo większość osób uważa, że jest ona gorsza w smaku od tradycyjnej małej czarnej. Inną kawą, której właściwości mogą pomóc nam zgubić zbędne kilogramy jest kawa z węglem aktywnym. Tak, to dokładnie ten sam węgiel, który stosujemy podczas biegunek lub zatruć. Węgiel ten ma właściwości wspierające procesy metaboliczne, a co za tym idzie zmienia substancje odżywcze w energię zamiast magazynować je w tkance tłuszczowej.

Cappuccino MCT

Nietypowym rodzajem kawy na odchudzanie jest Cappuccino MCT. To kawa, która przyśpiesza spalanie kalorii i pobudza metabolizm bez utraty walorów smakowych. Jest to możliwe, dzięki połączeniu oleju MCT i naturalnej kawy. Olej MCT zawiera nasycone kwasy tłuszczowe w formie trójglicerydów średniołańcuchowych. Mają one świetny wpływ na organizm, dzięki hamowaniu napadów głodu i wydłużaniu okresu sytości po jedzeniu. Dodając do tego kofeinę z klasycznej kawy mamy bardzo dobry suplement diety do spalania kalorii, który może znacząco ułatwić odchudzanie. Warto dodać, że stosowanie oleju MCT w kawie jest całkowicie bezpieczne. Znajduje się on w dietach profesjonalnych sportowców, którzy są zgodni, iż zwiększa on wydolność podczas treningu fizycznego. Produkt jest rekomendowany przez dietetyków i w 100% stworzony z naturalnych składników, takich jak: garcinia cambogia, inulina, chrom i guarana. Dodając do tego mieszankę dwóch rodzajów kawy – kongijskiej i arabiki otrzymujemy produkt, który warto wypróbować jeżeli chcemy zrzucić zbędne kilogramy.

Materiał zewnętrzny

One comment

  1. Monika pisze:

    Moim zdaniem kawa na odchudzanie nie jest dobrym pomysłem. Kawa na dłuższą metę nie jest zdrowa. Można użyć naturalnych sposobów na pobudzenie organizmu dla treningu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + 4 =