Książki w życiu codziennym

czytKsiążki czytamy nie tylko w celach rekreacyjnych, ale też naukowych. Innymi słowy – w celu poszerzania wiedzy. Edukacja za pomocą książek ma miejsce od stuleci i można ją uznać za tradycyjny sposób zdobywania informacji. Dzięki nauce za pomocą książek możemy w każdej chwili wrócić do zajmującej nas treści, co stanowi dużą wygodę. Współcześnie książki uległy pewnym zmianom, poza tradycyjną książką wydaną na papierze możemy sięgnąć zarówno po e-booka, jak i audiobooka. Jaki wpływ ma taka zmiana na proces uczenia się? Jeśli chodzi o e-book z pewnością nie będą to znaczne zmiany.

Można wręcz stwierdzić, że dzięki wygodnemu – elektronicznemu wyszukiwaniu treści nauka jest łatwiejsza niż przy książkach tradycyjnych. Czy natomiast zdobywanie wiedzy z audiobooka jest równie proste? Wydaje mi się, że nie koniecznie. Z pewnością audiobook jest przyjemny jeśli chodzi o przyswajanie prostych i ogólnych treści, jak np. kurs asertywności. Jednak kiedy chodzi o wiedzę specjalistyczną, jak dajmy na to lekcję tworzenia stron internetowych – wówczas e-book lub książka tradycyjna będą o wiele bardziej wygodną formą przyswajania nowej wiedzy. Tak więc używajmy adiobooków bardziej w celach rekreacyjnych niż akademickich.

Książka to magiczny świat zabawy i nauki. Czytając je, poruszamy wyobraźnię i sami jesteśmy zmuszeni tworzyć świat opisany na stronach.
Niestety aż 16% naszych rodaków przyznaje się, że nie przypomina sobie, by przeczytało jakikolwiek tekst objętości przynajmniej trzech stron – uwzględniając czasopisma i wiadomości w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + 15 =