Które warzywa są najzdrowsze?
Chcąc się zdrowo odżywiać, pierwszą i podstawową myślą są warzywa. W końcu od zawsze nam mówiono o warzywach jako źródłach witamin. Czy zastanawialiście się jednak kiedyś o tym, jakie warzywa są najzdrowsze, jakie dają najwięcej korzyści i jakie witaminy posiadają?
Pomidory
Są pełne likopenu, który ma działanie przeciwnowotworowe. Dodatkowo pomidory są bombą witaminową, zawierającą cały alfabet od witamin A do K. Poza tym utrzymują stały poziom ciśnienia i działają przeciw starzeniu się.
Brokuły
Są napakowane antyoksydantami oraz zawierają dużo beta-karotenu, witaminy C i folianów, które pomagają w wytwarzaniu prawidłowych krwinek czerwonych, naprawy tkanek i komórek oraz syntezy DNA. Brokuły wzmacniają także odporność organizmu.
Brukselka
Brukselkę powinny jeść zwłaszcza kobiety w ciąży, ponieważ brukselka zawiera kwasu foliowego i witaminy z grupy B, które pomagają w prawidłowym rozwoju układu nerwowego dziecka. Dodatkowo brukselka napakowana jest witaminami C oraz K, a także drogocennym błonnikiem, potasem i kwasami Omega-3.
Szpinak
Zawiera prawie wszystkie witaminy i pierwiastki, których potrzebuje ludzki organizm. Naukowcy dowodzą, że dieta bogata w szpinak pomaga zapobiegać wielu chorobom, od chorób serca po osteoporozy i artretyzm.
Marchew
Zawiera składniki odżywcze odpowiedzialne za zdrowe oczy, skórę i włosy. Marchew jest najbogatszym źródłem ważnych antyoksydantów, takich jak witamina A, zawiera również witaminę C, która chroni układ krążenia przed uszkodzeniami.
Dynia
Zawiera składniki przeciwzapalnych, jak np. witamina A, beta-karoten. Wykazuje lecznicze działanie w przypadku astmy, osteoporozy i artretyzmu oraz reumatyzmu. Są również bogate w potas, magnez i błonnik.
Słodki ziemniak (bataty)
Zawiera składniki odżywcze, jak witamina A, C i mangan. To również niedocenione źródło błonnika i żelaza. Nie tylko daje energię, ale pomaga też regulować układ trawienny.
Bakłażan
Zawiera składniki odpowiedzialnych za zdrowe serce. Jest bogaty w antyoksydanty jak nasunin. Związek ten ma silne działanie antyutleniające. Bakłażany zawierają dodatkowo sporo błonnika i potasu. Naukowcy dowodzą, że dieta bogata w to warzywo zmniejsza ryzyko wylewu i demencji.
Papryka
Nieważne, czy wolisz czerwoną, pomarańczową czy żółtą, papryka zawiera dużo składników, które są odpowiedzialne za zdrowe serce, jak likopen i kwas foliowy. Ostatnie badania pokazują, że codzienne jedzenie papryki może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuc, jelita, pęcherza oraz trzustki.
Cebula
Świetna dla osób cierpiących na osteoporozę lub dla osób z ryzykiem tej choroby. Cebula zawiera dużo peptydu zwanego GPCS, który odpowiada za usuwanie z organizmu wapnia. Cebula może pomagać walczyć z chorobami serca i cukrzycą, ponieważ zawiera witaminę C i foliany.