Mały alergik w domu? Damy radę !

mlekoJedną z najpowszechniejszych alergii występujących u niemowląt i dzieci w wieku do 4 lat jest alergia pokarmowa na mleko krowie. Zwłaszcza na białko mleka krowiego, która występuje (w zależności od kraju) u 2-5% dzieci. Problem ten dotyka również i moje dziecko.

Alergia na mleko krowie powoduje różne objawy – uczulenia i wzdęcia. Najbardziej typowe są wystąpienia zmian skórnych w postaci suchej, zaczerwienionej skóry, zmian zapalnych, wyprysków, a także problemy pokarmowe jak refluks,ulewania i biegunka.

Alergia na mleko krowie jest tak naprawdę uczuleniem na składniki białkowe mleka: kazeinę, laktoalbuminę i laktoglobulinę. Na wszystkie lub tylko niektóre.

Dzieciom z objawami, które mogą sugerować alergię na mleko, zaleca się 6-miesięczną dietę bezmleczną, czyli nie zawierającą mleka i wszystkich produktów mlecznych.

Jakie dania można dawać dzieciom które mają alergię na mleko

Do produktów zalecanych w diecie bezmlecznej należą karob, masło z orzeszków ziemnych, mleko sojowe, oleje roślinne, oliwki, orzechy (nie dla niemowlaków), owoce i soki owocowe, pop-corn i warzywa. Słowem – dieta wegetariańska.

W przypadku dzieci po okresie niemowlęcym, kiedy dieta dziecka jest już urozmaicona stajemy przed dylematem co tu ugotować. Tego typu przepisów w Internecie jak na lekarstwo. Trochę znalazłam ich na www.Nutramigen.net/pl-nu.
Na stronie, prócz wielu porad na temat alergii dziecięcej na mleko krowie, można znaleźć kilkadziesiąt przepisów diety bezmlecznej dostosowanej do różnego wieku dziecka. Począwszy od purée z warzyw nadające się dla 4-6 miesięcznego niemowlaka, któremu dopiero rozszerzamy dietę, a skończywszy na przepisie na tort urodzinowy zawierającym lukier, owoce i kakao.

Wspólną cechą tych przepisów jest wykorzystanie Nutramigenu, czyli mieszanki hipoalergicznej, to znaczy takiej, która jest specjalnie przygotowana, by nie powodować reakcji alergicznych. Nutramigen PURAMINO może być stosowany jako główne źródło pożywienia dzieci od 6 miesiąca do 2 roku życia.

Stosując dietę bezmleczną i preparaty hipoalergiczne, w ciągu kilku tygodni można spodziewać się pozytywnych zmian w wyglądzie skóry i zachowaniu dziecka.
Jako rodzić ja również czułam się lepiej wiedząc, że moje dziecko otrzymuje optymalne pożywienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście + 7 =