Mazurek

MazurekMazurki, ciasta typowo polskie, będziesz piekła tylko raz do roku – na Wielkanoc, toteż nie wymiguj się od tego, co prawda pracochłonnego, ale jakże miłego zajęcia. W dodatku przy tej okazji nauczysz się robić kruche ciasto! Z podanych składników zrobisz 3-4 prostokątne lub okrągłe mazurki, a może nawet 5, jeśli rozwałkujesz ciasto bardzo cienko (ale wtedy uważaj, żeby za długo nie trzymać placków w piecu). A cienkie, łamliwe mazurki są bardzo smaczne.

Składniki

  • 60 dag mąki,
  • 10 dag cukru pudru,
  • 40 dag masła lub margaryny,
  • 3 żółtka,
  • 2-3 opakowania cukru waniliowego (ewentualnie olejek waniliowy),
  • skórkę otartą z cytryny lub pomarańczy,
  • 5-6 łyżek gęstej śmietany rozmieszanej z sokiem z połówki cytryny,
  • szczyptę soli.

A na masę kajmakową przygotuj:

  • 2 puszki skondensowanego mleka słodzonego lub 6 szklanek pełnotłustego mleka,
  • kilogram cukru,
  • kilka torebek cukru waniliowego,
  • 15 dag masła.

Jako dodatki smakowe i dekoracyjne – według uznania:

  • orzechy włoskie,
  • migdały lub płatki migdałowe,
  • rodzynki,
  • tabliczkę gorzkiej czekolady,
  • sok i skórkę startą z porządnie wyszorowanej i sparzonej cytryny, owoce kandyzowane lub suszone.

Oprócz tego przygotuj: szeroki rondel o grubym dnie, w którym mleko się nie przypali, kilka małych blach (20×10 cm) lub niskich okrągłych foremek z karbowanymi brzegami.

Przygotowanie

Krajesz masło (ochłodzone, ale nie zmrożone) w możliwie drobną kostkę. Przesiewasz mąkę przez sito na stolnicę lub do sporej misy, dodajesz skórkę cytrynową, szczyptę soli i cukier waniliowy. Na mąkę wrzucasz pokrajany tłuszcz, a nożem o szerokim ostrzu i zaokrąglonym czubku łączysz ze sobą te składniki, siekając je i zgarniając mąkę do środka, aż uzyskasz kupkę drobnej kruszonki. W kopczyku kruszonki robisz wgłębienie, wlewasz do niego trzy roztrzepane żółtka i znów wszystko siekasz, dodając po odrobinie śmietany z sokiem z cytryny.

Szybko zagniatasz ciasto (długo ogrzewane w dłoniach kruche ciasto będzie twarde po upieczeniu), formujesz z niego kulę, owijasz folią i wkładasz na pół godziny do lodówki. Stolnicę posypujesz odrobiną mąki, kładziesz na niej odkrojoną z kuli porcję oziębionego ciasta i możliwie szybko formujesz wałek, jeśli blaszka będzie prostokątna, lub krążek, jeśli szykujesz placek do okrągłej formy.

Wałkujesz ciasto – placek ma mieć trochę większą powierzchnię niż dno formy, żeby było z czego zrobić rant. Wkładasz placek do posmarowanej masłem formy, nie naciągając go z żadnej strony, i grzbietem palca wgniatasz delikatnie w zagłębienia formy. W płaskiej formie do tart nadmiar ciasta odcinasz wałkiem, w głębokiej – nożem. Nakłuwasz widelcem placek w kilku miejscach, żeby podczas pieczenia nie utworzyły się wybrzuszenia.

Wkładasz blachę z ciastem do gorącego piekarnika (ok. 180oC) na 15 minut. Ale ponieważ nasze piekarniki bywają kapryśne, sprawdź po 10 minutach, czy placek zanadto się nie przyrumienił. Upieczone na jasnozłoty kolor placki wyjmujesz z pieca, niech powoli stygną (nie wkładaj kolejnego placka do ciepłej blachy). Potem przekładasz je na płaską tacę albo deskę przykrytą folią aluminiową. Jeśli jakiś placek nadłamie ci się lub pęknie przy wyjmowaniu, nie martw się – kajmak spełni funkcję spoiwa.

Teraz przygotuj masę kajmakową Robi się ją na różne sposoby. Najprostszy polega na włożeniu puszki skondensowanego słodzonego mleka do garnka z wrzącą wodą (powinna przez cały czas być całkowicie zanurzona) i gotowaniu jej przez dwie i pół godziny. Gdy puszka nieco ostygnie, otwierasz ją otwieraczem do konserw, wygarniasz masę karmelową, ochładzasz i ucierasz z masłem.

Trochę trudniej jest przygotować kajmak ze zwykłego mleka, ale też sobie z tym poradzisz. Płuczesz rondel w zimnej wodzie, stawiasz na grubej płytce żeliwnej, wlewasz do rondla mleko, wsypujesz cukier i cukier waniliowy, zapalasz gaz i mieszasz mleko z cukrem, dopóki się nie zagotuje.
– Przykręcasz gaz tak, żeby zawartość rondla leciutko sobie pyrkała. Od czasu do czasu mieszasz, sięgając łyżką do samego dna, żeby nie dopuścić do przypalenia. Łyżkę za każdym razem opierasz na przygotowanym spodku. Najlepiej wtedy robić coś w kuchni i jednocześnie mieć oko na gęstniejącą z wolna masę, która ciemnieje, a pod koniec jakby się warzy. Kiedy łyżka masy przełożona na spodek dość szybko zastyga, kajmak jest gotowy.

Wygarniasz masę do makutry. Jeśli ci się zważyła, nie załamuj rąk, przetrzyj ją przez sito. Wystudzoną masę ucierasz z masłem i klasyczny kajmak gotowy! Teraz masz dwie możliwości: od razu rozsmaruj go na upieczonych spodach lub podziel masę na części. Wybierz ulubiony smak

Z mojego doświadczenia wynika, że największym wzięciem cieszy się mazurek cytrynowy. Do porcji kajmaku dodajesz wyciśnięty sok i skórkę otartą z połowy cytryny, dokładnie mieszasz. Rumienisz drobno posiekane orzechy, migdały lub wiórki kokosowe na łyżeczce sklarowanego masła wymieszanego z łyżeczką cukru (mniej więcej 1/3 preparowanych orzechów, migdałów lub wiórków kokosowych odłóż do dekoracji mazurka). Jeśli zmieszasz je z kajmakiem, otrzymasz masę orzechową, migdałową lub kokosową. Ścierasz na tarce tabliczkę czekolady, ze dwie łyżki odkładasz do dekorowania mazurka, a resztę mieszasz z porcją kajmaku. I tak dalej, i tak dalej.

Wymyślasz smaki według własnego gustu i wyobraźni. Wykładasz gotowe masy na wystudzone kruche spody i wygładzasz je wilgotną łyżką lub nożem. Pozostała ci tylko jedna, i to najprzyjemniejsza czynność. Możesz wreszcie ozdabiać mazurki Dekorujesz je bakaliami: rodzynkami, kandyzowanymi owocami, płatkami migdałowymi, spreparowanymi wiórkami kokosowymi, połówkami i ćwiart-kami orzechów włoskich, pokrojonymi na paseczki suszonymi śliwkami, figami, daktylami i wiórkami czekolady. Na tym tle komponuj dowolne wzory (kwiatki, kurczaczki, pisanki itp.) z bakalii oraz kandyzowanych i suszonych owoców.

Stanowczo odradzam dekorowanie mazurków kajmakowych nowoczesną galanterią cukierniczą, np. kolorowymi groszkami lub maczkiem. W ostatniej chwili powtykaj w te beżo?bielo?brązy gałązki bukszpanu lub borówek. Popatrz, jakie wesołe, szlachetne i apetyczne są twoje mazurki! Wesołego Alleluja! Dobrze jest dobierać elementy dekoracji do smaku mazurka, na przykład mazurki kokosowe posypywać wiórkami kokosowymi, czekoladowe – czekoladą, a migdałowe – płatkami migdałowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 + dziewiętnaście =