Milion na minutę – globalny problem z plastikowymi butelkami
Według prognoz, do 2021 roku roczne zużycie plastikowych butelek znacznie przewyższy recykling i narazi na niebezpieczeństwo oceany, wybrzeża oraz całe środowisko. Każda kolejna minuta to milion sprzedanych butelek na całym świecie, a ta liczba stale rośnie. Kryzys środowiskowy będzie równie poważny, jak zmiana klimatu.
Przerażające 20 000 / s
Popyt sprzedaży napojów bezalkoholowych, które w ogromnej przewadze przewyższają szklane odpowiedniki, wynosi już, bagatela, 20 000 butelek kupowanych co sekundę w skali świata. Tendencja wzrostowa, jaką nieustannie obserwuje się w tym temacie spowodowana jest rozprzestrzenianiem się zurbanizowanej kultury Zachodu w kierunku Chin oraz regionu Azji i Pacyfiku. Zatrważające dane statystyczne wskazują, iż zaledwie połowa butelek sprzedanych w roku 2016 zebrana została do recyklingu, a tylko 7% z nich zostało zamienionych w nowe butelki PET. Cała reszta zalega na wysypiskach lub ląduje w oceanie.
Środowiskowe wsparcie medialne
Coraz więcej firm o zasięgu globalnym dostrzega problem, jaki kryje się za stosowaniem butelki plastikowej. Z uwagi na to, sukcesywnie zwiększane są nakłady na medialne uświadamianie człowieka o konieczności segregowania śmieci ze szczególnym uwzględnieniem właśnie tworzyw sztucznych typu PET. Ciekawe rozwiązania w zakresie recyklingu proponuje firma kosmetyczne-opakowania.pl. Kryzys zanieczyszczenia tworzywem sztucznym to już nie tylko prognozy i puste slogany, ale realne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Nauka wskazuje, iż tworzywa sztuczne są całkowicie nieprzyswajalne w łańcuchu pokarmowym, ponieważ niosą szkodliwe toksyny odpowiedzialne za choroby bezpośrednio zagrażające życiu człowieka. Kraje wysokorozwinięte gospodarczo wprowadzają nawet płatne depozyty butelkowe. Kaucja, jaką wlicza się w sprzedaż napojów butelkowanych oddawana jest klientowi w ten sposób podczas zwrotu opróżnionego opakowania.
Plastikowa wyspa
Nawet 13 milionów ton plastiku trafia do oceanu rokrocznie, a szacuje się, że do 2050 roku ocean zawierał będzie więcej tego tworzywa sztucznego niż ryb. W wyniku różnych zjawisk plastik trafia do przewodu pokarmowego morskich zwierząt, a te trafiając na nasze talerze przekazują nam tą substancję podczas spożycia. Jedno z badań wskazało nawet, iż plastik znajdował się w 1/3 złowionych w Wielkiej Brytanii ryb. Mikroplastyczne zanieczyszczenia w składzie ryb i owoców morza stanowią potężne zagrożenie dla życia ludzkiego. Natura niestety zatacza złowieszczy krąg, oddając ludziom to, na co sami sobie zasłużyli. Gdzieś na południu Pacyfiku jakiś czas temu odkryto ciekawe zjawisko. Jedna z najdalej wysuniętych i niezamieszkałych wysp atolu koralowego „ozdobiona” była osiemnastoma tonami plastiku. Według statystyk, większość plastikowych butelek używanych na całym świecie przeznaczona jest do picia wody. Głównym autorem światowego popytu są obecnie Chiny, gdzie zużycie wody stanowi 1/4 światowego popytu.