Miód lipowy
Uważany jest za jeden z najlepszych gatunków miodu. W praktyce czysty miód lipowy jest bardzo trudny do pozyskania, gdyż w Polsce nie ma wystarczająco dużych skupisk drzew lipowych. W większości przypadków otrzymuje się miody mieszane z powstające częściowo z nektaru lipy.
Obecnie rzadko można spotkać czysty miód lipowy, bo mało jest terenów porośniętych wyłącznie drzewami lipy. Jest ich zaledwie kilka w Polsce. Dlatego najczęściej kupuje się miód mieszany z dużą komponentą miodu lipowego. Taki miód jest nieco łagodniejszy w smaku, ale nadal posiada wiele właściwości miodu lipowego.
Jest to miód o jasnożółtej barwie. Czysty miód lipowy w postaci płynnej przypomina wyglądem olejek rycynowy. Po skrystalizowaniu barwa nadal pozostaje bardzo jasna, lekko kremowa o szarym odcieniu. Miód lipowy ma dość ostry smak i bardzo charakterystyczny aromat, który nieco przypomina zapach świeżych liści mięty. Za ostry zapach i smak miodu lipowego odpowiadają olejki eteryczne i flawonoidy.
Miód pozyskiwany z kwiatów lipy zawiera związki tam występujące i chętnie stosowany jest w przeziębieniach i wspomagająco przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. Ma słabe działania bakteriostatyczne. Ponadto działa lekko moczopędnie i rozkurczowo.
Część substancji zawartych w kwiatach lipy i pyłku kwiatowym jest przenoszonych przez pszczoły do miodu. Kwiecie lipy jest bogate we flawonoidy, które występują w ilości 1-5% głównie glikozydy kwercetyny (rutyna, hyperozyd, kwercytryna i ramnozyd) oraz glukozydy kempferolu (astragalina). Obecny jest również kompleks śluzów, który działa powlekająco na gardło w czasie zakażeń. Lipowe olejki eteryczne (0,02-0,1%) zawierają m.in. farnesol, linalol, geraniol, geranyl, eugenol, kamfora, karwon, citronellol, co daje lekko cytrynowy zapach świeżych kwiatów. Ponadto znajdują się w nich kwasy fenolowe (kawowy, kumarowy i chlorogenowy), scopoletynę, procyjanidyny, leukoantocyjanidyny.
Lipa (Tilia cordata) ma działania napotne, powlekające w stanach zapalnych gardła, działa ochronnie na błony śluzowe. Stosowana jest w przeziębieniu i w łagodzeniu kaszlu związanego z przeziębieniem. Działa lekko rozkurczająco i napotnie, łagodnie antyseptycznie.