Morwa biała i jej właściwości zdrowotne
Morwa biała to drzewo liściaste o jadalnych owocach, wywodzące się z Chin, które przez wieki rozprzestrzeniło się na tereny Afryki, obu Ameryk i Europy. Początkowo było ono wykorzystywane do hodowli jedwabników, z czasem jednak odkryto jego dobroczynne właściwości dla zdrowia człowieka.
Co kryją w sobie owoce morwy
Przypominające kuleczki owoce morwy zawierają sporo glukozy, fruktozy, sacharozy oraz kwasów organicznych. Duża ilość flawonoidów wpływa na usuwanie z organizmu wolnych rodników i ma działanie antyoksydacyjne. Garbniki łagodzą dolegliwości przewodu pokarmowego, zwłaszcza w chorobie wrzodowej żołądka, zaś pektyny poprawiają pracę jelit. Spora ilość żelaza i innych witamin w owocach morwy wspomaga leczenie anemii. Picie soku lub jedzenie konfitur z owoców działa moczopędnie i pomaga oczyścić organizm.
Niezwykła moc liści morwy białej
Najważniejszą właściwością liści morwy białej jest hamowanie aktywności enzymów jelitowych odpowiadających za rozkładanie cukrów złożonych i ich przemianę w glukozę. Tym samym ogranicza się wchłanianie węglowodanów do organizmu, co nie tylko wpływa na poziom cukru we krwi, lecz także na odkładanie tkanki tłuszczowej przez zmniejszenie liczby przyjmowanych kalorii. Preparaty zawierające wyciąg z liści morwy białej są więc zalecane diabetykom w celu utrzymywania właściwego poziomu cukru we krwi oraz osobom odchudzającym się. Badania wykazały także, że liście tej wyjątkowej rośliny chronią wątrobę przed uszkodzeniem, działają przeciwzapalnie i obniżają poziom trójglicerydów we krwi.
Morwa biała – tabletki, soki, herbatki, konfitury
W Polsce można kupić tabletki zawierające wyciąg z liści morwy białej, zaś w sklepach zielarskich soki oraz herbatki do zaparzania.
Morwa biała w tabletkach jest polecana szczególnie osobom chorym na cukrzycę. Alkaloidy zawarte w liściach morwy białej działają podobne do syntetycznych leków przeciwcukrzycowych. Oba rodzaje leków wpływają na glukozydazy – enzymy z grupy hydrolaz, rozcinające wiązania pomiędzy poszczególnymi cząsteczkami glukozy w cukrach złożonych. Dzięki nim wchłanianie glukozy zostaje zredukowane, i zmniejsza się jej poziom we krwi. Własności lecznicze wykazywały także ekstrakty z kory i korzenia morwy, chroniące wątrobę i nerki. Przykładem takiego produktu jest Morwa Biała Plus – 15 tabletek, z których każda jest odpowiednikiem 5000 mg suszonego liścia morwy w przeliczeniu na 1 tabletkę.
Świeży sok z morwy białej wskazany jest zaś, przy anemii, obfitych krwawieniach, a także dolegliwościach sercowo-naczyniowych. Wykazano również, ze regularne spożywanie konfitury z morwy chroni komórki przed uszkodzeniem oraz opóźnia ich proces starzenie się.
W sklepach ze zdrową żywnością zazwyczaj można też znaleźć suszone liście rośliny w formie ekspresowych herbatek lub mieszanek ziołowych do sporządzania naparu.
Zgodnie z oryginalnym Japońskim przepisem, aby przygotować herbatę dla cukrzyka, należy zalać około 1 g liści morwy białej 100 ml wrzątku i parzyć przez 3 do 5 minut. Z badań naukowców wynika, że tak przygotowana herbata pozwala zahamować aktywność enzymów, które są odpowiedzialne za rozkładanie cukrów.