Najczęstsze objawy alergii i ich wpływ na zdrowie

AlergenDo najczęstszych objawów alergii należą napady kichania, kaszlu, łzawienie z oczu, katar, swędzenie spojówek, obrzęk i ból gardła. Obrzęk śluzówek powoduje wrażenie słabszego słuchu czy nawet bólu ucha, a także trudności z oddychaniem.

Inne objawy to również ból głowy, brzucha, zaburzenia koncentracji nawet apatia i stany depresyjne. Czasem są to wysypki na skórze. W cięższych przypadkach trudności w oddychaniu prowadzą do ataku astmy.

W przypadku wstrząsu anafilaktycznego który może wystąpić na przykład u osoby uczulonej na jad pszczoły, którą owad ten użądlił, następuje spadek ciśnienia tętniczego z równoczesnym przyspieszeniem akcji serca, skurcz oskrzeli, przewodu pokarmowego, obrzęki. W efekcie prowadzi to do śpiączki, a nawet śmierci. Zbagatelizowany katar sienny prowadzi do zapalenia zatok oraz ucha środkowego, zapalenia oskrzeli, a w końcu do astmy. Nie należy więc lekceważyć żadnych objawów alergii, ponieważ nieleczona, jak każda inna choroba, może doprowadzić do poważnych powikłań.

Czym uwarunkowane jest występowanie alergii?

Alergia ma uwarunkowania zarówno genetyczne jak i środowiskowe. Jeśli chodzi o czynniki genetyczne to najbardziej narażone na wystąpienie alergii jest dziecko, którego oboje rodzice są uczuleniowcami (około 50 – 70 procent ryzyka). W przypadku, gdy choruje tylko jeden rodzic, ryzyko to zmniejsza się do mniej więcej 30 – 40 procent, zaś gdy żadne z rodziców nie jest alergikiem ryzyko to wynosi jedynie 10 – 15 procent.

Objawy alergii, najczęściej pojawiają się u dzieci i ludzi młodych, jednak nie oznacza to, że nie mogą one wystąpić w późniejszym wieku. Nawet jeśli znajdujemy się w grupie osób najmniej narażonych na alergię, to nasz styl życia a także środowisko w jakim przebywamy może mieć wpływ na pojawienie się objawów uczulenia. Nie bez znaczenia jest tu kwestia zanieczyszczenia środowiska. Chodzi tu zwłaszcza o spaliny samochodowe i dymy, ale także różne substancje chemiczne zawarte w żywności – konserwanty, barwniki, substancje poprawiające smak, czy nawet związki zawarte w dymie papierosowym.

Jak na co dzień radzić sobie z alergią?

Z alergią można radzić sobie na co dzień, aby nie była tak uciążliwa. Osoby uczulone na zwierzęcą sierść mogą zwyczajnie oddać zwierzę, a mieszkanie dokładnie oczyścić z alergenów, a po krótkim czasie objawy zaczną słabnąć, aż w końcu ustąpią w ogóle. Dla uczulonych na kurz obecnie istnieje na rynku mnóstwo udogodnień w postaci chociażby antyalergicznych pościeli. Więcej kłopotów jest z alergią na pyłki, ponieważ alergenów tych nie da się wyeliminować z otoczenia. Najczęściej po prostu należy leczyć się farmakologicznie bądź przyjąć odpowiednie szczepienia. Szczepionki te zawierają niewielką ilość alergenu. Koszt serii takich szczepionek to około 200 zł na sezon i należy szczepić się nie później niż trzy miesiące przed okresem pylenia. Powtarza się je przez trzy lata, a ich działanie utrzymuje się przez jakieś osiem lat. Zdania odnośnie leczenia alergii są jednak podzielone. Z jednej strony słyszymy, że najlepszym sposobem jest całkowite eliminowanie alergenu, z drugiej zaś, że najskuteczniejsze jest powolne, stopniowe dawkowanie określonego alergenu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście + jedenaście =