Ekolog Michał Paca o gromadzeniu bioodpadów z kuchni

Zgromadzone i wyselekcjonowane organiczne odpady kuchenne mogą posłużyć jako surowiec do wytworzenia kompostu lub biogazu. Oba produkty uzyskiwane w procesie utylizacji śmieci z kuchni mogą być wykorzystywane w celach gospodarczych.

Popularność gromadzenia i odbioru bioodpadów kuchennych

odpadyW Polsce odbiór kuchennych i spożywczych odpadów przez wyspecjalizowane firmy nie jest popularny. – Prawo zobowiązuje co prawda, np. restauracje do oddzielnego gromadzenia bioodpadów, ale Sanepidy przymykają oko na tę kwestię – informuje Michał Paca, prezes Ziemi Polskiej i ekspert branży gospodarki odpadami.

Łatwa segregacja resztek w kuchni

Segregacja odpadków organicznych będzie bardziej efektywna, jeżeli gromadzenie ich będzie szybkie i dobrze dostępne. Kubeł na bioodpady powinien być higieniczny i łatwy do opróżnienia. Dobrą praktyką jest wybór dwu lub czterokomorowego pojemnika montowanego w formie szuflady. Segregator śmieci można też osadzić na prowadnicach i zamontować do frontu szafki.

Jak zagospodarowane są odpady z kuchni?

Firmy takie jak, np. Ziemia Polska odbierają odpadki spożywcze ze szpitali, restauracji, szkół, zakładów przemysłowych, stołówek i sieci handlowych. Wśród tych bioodpadów znajdują się głównie owoce, warzywa, mięsa i nabiał. Odpady te przewożone są do placówek firm, gdzie zostają ręcznie posortowane. Jest to najdokładniejszy sposób oddzielenia biomasy od plastikowych opakowań. Ręczna segregacja zapobiega przedostawaniu się chemicznych dodatków do nawozów uzyskiwanych z biomasy. Posortowane odpadki są rozdzielane:

  • mięsa trafiają do pasteryzacji (gdzie niwelowane są bakterie i wirusy), a następnie do biogazowni,
  • materiały zawierające soki i cukry (np. owoce i warzywa) od razu trafiają do biogazowni,
  • odpadki bogate w celulozę (np. papier) nadają się do kompostowania.

Utylizacja odpadów w biogazowni

W biogazowni surowce są poddawane rozkładowi w warunkach beztlenowych. Odpady są utylizowane w szczelnie zamkniętej komorze. W wyniku fermentacji biomasy odzyskiwany jest biogaz, który może być wykorzystany w celach gospodarczych, np. jako źródło energii do ogrzewania wody.

Rozkład biomasy w kompostowniku

Kompostowanie znane jest także jako organiczny recykling. Technologia ta polega na tlenowej utylizacji bioodpadów dzięki mikroorganizmom glebowym, takim jak, np.: nicienie i bakterie tlenowe. Rozdrobniona biomasa – kompost – jest nawozem organicznym, który jest bezpieczny dla środowiska, nie stwarza ryzyka przenawożenia i poprawia siłę rodną gleby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 4 =