Owoce i warzywa, które mają wpływ na zęby?

owoceDieta może mieć ogromny wpływ na ogólny stan naszego organizmu. Nie dotyczy to wyłącznie wysportowanej sylwetki, ale również stanu skóry, włosów, paznokci i zębów.

Wyniki badań pokazują, że decydujący wpływ na rozwój próchnicy ma częstotliwość spożywania produktów zawierających cukry, szczególnie te o lepkiej konsystencji (krówki toffi, chrupki, lizaki itp.). Pozostające po nich , nie połknięte resztki utrzymują się dłużej na powierzchni zębów i przekształcają się w kwasy.
Jednak wiele produktów korzystnie oddziałuje na zęby i poprawia ich kondycję. Po jakie owoce i warzywa najlepiej sięgać, by móc już zawsze cieszyć się pięknym uśmiechem?

Po pierwsze – wapń

Wapń jest jednym z najważniejszych budulców, który odpowiada za zdrowie zębów i kości. Najwięcej znajdziemy go oczywiście w nabiale, ale bogate źródła tego pierwiastka to również żurawina i suszone owoce. Wśród warzyw warto zainteresować się natką pietruszki, brokułami, szpinakiem i kapustą. To właśnie zielone liściaste warzywa są naszymi sprzymierzeńcami w walce o zdrowe zęby.

Czas na witaminy!

Dieta bogata w witaminy gwarantuje, że nasze zęby na długo pozostaną piękne i zdrowe. Ważna jest na przykład witamina A, której doskonałym źródłem jest marchew. To warzywo stymuluje ponadto wydzielanie śliny, dzięki czemu zęby są stale oczyszczane z resztek pokarmu i bakterii. Należy zadbać również o odpowiedni poziom witaminy C w diecie. Jej niedobór może powodować bowiem problemy z dziąsłami, a w skrajnych przypadkach nawet wypadanie zębów. Owoce bogate w witaminę C to wszystkie cytrusy, porzeczki, a także łatwo dostępne jabłka.

A może coś na wybielanie?

Czy owoce i warzywa mogą mieć wpływ na kolor zębów i przybliżyć nas do upragnionej bieli? Oczywiście! Owoce zawierające dużo wody jak na przykład truskawki i arbuz świetnie radzą sobie z przebarwieniami powstałymi w wyniku spożywania barwiących pokarmów. Natomiast kwasy owocowe z cytrusów i jabłek mają właściwości wybielające. Popularnym sposobem jest również wybielanie zębów skórką od banana, która zawiera w sobie sporo minerałów i nie niszczy szkliwa.

Jak widać, mnóstwo produktów spożywczych świetnie wpływa na zdrowie naszych zębów. Wystarczy odpowiednio zbilansować dietę i wzbogacić ją o wymienione owoce i warzywa.
Więcej o profilaktyce jamy ustnej na www.Fabdent.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem − 5 =