Pomidor – charakterystyka, uprawa, nawożenie

Pomidor to jedno z warzyw popularnych na całym świecie. Jest dość wymagające w uprawie, ale smak dojrzałych pomidorów z własnej uprawy rekompensuje trudy związane z jego uprawą. Zobaczmy, jak uprawiać pomidory, by osiągnąć świetne plony.

Charakterystyka pomidorów

tomatoesPomidory to rośliny pochodzące z Ameryki Środkowej i Południowej. Do Europy dotarły dzięki odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Pomidory występują w kilkunastu różnych odmianach, a różnią się one od siebie między innymi kształtem, wielkością owoców oraz smakiem. Możemy spotkać niewielkie pomidorki koktajlowe, pomidory malinowe, pomidory wielkoowocowe. I choć już na pierwszy rzut oka widać różnicę w ich wyglądzie, to ich wymagania dotyczące gleby i sposobu uprawiania są do siebie bardzo podobne.

Uprawa pomidorów

Pomidory pochodzą z nieco cieplejszej strefy klimatycznej niż nasza, dlatego w naszym klimacie nie sieje się ich bezpośrednio do gruntu. Zanim zostaną wysadzone do gruntu wymagają przygotowania rozsady z nasion. Przygotowuje się ją zwykle już w lutym, by w drugiej połowie maja wysadzić niewielkie sadzonki do gruntu. Warto pamiętać, że pomidory są bardzo wrażliwe na temperaturę, dlatego warto wstrzymać się z wysadzaniem ich do gruntu, jeśli prognozy mówią o przygruntowych przymrozkach.

Do ich uprawy warto wybrać stanowisko dobrze nasłonecznione i zaciszne, a przed wysadzeniem do gruntu należy dobrze przygotować glebę. Warto zadbać o to, by była ona dobrze spulchniona i nawieziona. Młode pomidory będą potrzebować m.in. azotu, więc warto wykorzystać nawozy z azotem do przygotowania jej przed wsadzeniem młodych sadzonek. Istotne znaczenie ma również kwaśność gleby, która powinno wynosić od 5,5-6,5 pH.

Nawożenie pomidorów

Pomidory są bardzo wrażliwe na niedobory składników mineralnych. Szczególne znaczenie ma odpowiedni poziom magnezu, wapnia, fosforu i mikroelementów, których nie powinno zabraknąć podczas pierwszego etapu wzrostu rośliny. Pierwsze nawożenie pomidorów powinno się wykonać ok. 2 tygodnie po posadzeniu rośliny, a kolejne jeszcze przed kwitnieniem. To właśnie w tym okresie roślina potrzebuje najwięcej składników odżywczych.

Drugim okresem, w którym nawożenie jest konieczne, jest zawiązywanie się owoców. W tym czasie potrzebny jest nie tylko azot, ale również molibden, miedź i cynk, które pomagają lepiej wykorzystać dostarczony roślinie azot. Warto zadbać również o odpowiedni poziom potasu, którego obecność jest konieczna, jeśli chcemy mieć pomidory w ładnym, czerwonym kolorze.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − piętnaście =