Porady, jak założyć własny gabinet dietetyczny
Wiele pośród osób pasjonujących się odpowiednim odżywianiem i zdrowym trybem życia myśli o tym, aby otworzyć swój własny gabinet dietetyczny. Bardzo dobrze, jeśli do tego lubisz i cenisz sobie kontakt z ludźmi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdobyć zawód dietetyka, a nawet otworzyć swój własny gabinet dietetyczny.
Pamiętaj jednak, że aby założyć swój własny gabinet dietetyczny, powinieneś przeanalizować kilka ważnych kwestii. Czytając ten artykuł dowiesz się, jakie są najważniejsze zagadnienia prawne związane z prowadzeniem gabinetu dietetycznego. Podpowiemy też, kim będą Twoi potencjalni klienci, a także na co musisz zwrócić szczególną uwagę przy wyborze lokalizacji gabinetu dietetycznego, a także jego wyposażenia i urządzenia.
Zakładanie gabinetu dietetycznego w kontekście prawa
Zakładanie swojego własnego gabinetu dietetycznego nie jest jakkolwiek uwarunkowane prawnie. Otwieranie takiej firmy przebiega tak jak otwieranie każdego innego biznesu w Polsce. Firmę dietetyczną może otworzyć każdy, jeśli jednak zatrudni personel o odpowiednich kwalifikacjach. Jeżeli natomiast, jako właściciel takiego przedsiębiorstwa, chcesz osobiście świadczyć usługi dietetyka, koniecznie musisz mieć do tego odpowiednie wykształcenie kierunkowe.
Przepisy określają bowiem, że dietetykiem może zostać tylko i wyłącznie osoba, posiadająca tytuł zawodowy dietetyka. Trzeba więc w tym celu ukończyć studia na kierunku dietetyka, co najmniej I stopnia. Pamiętaj taż o tym, że jako bardzo ważne będzie też zdobycie swoich pierwszych doświadczeń w układaniu diety na praktykach, odbywających się podczas studiów.
Otwarcie gabinetu dietetycznego – kim będą Twoi klienci?
Warto też przyjrzeć się temu, kto może zostać Twoim klientem, jeśli założysz swój własny gabinet dietetyczny. Tacy potencjalni klienci to np.:
- osoby, które uprawiają sport – pośród osób aktywnych fizycznie będą zarówno sportowcy zawodowi, jak i amatorzy – pasjonaci, trzeba w tym miejscu zaznaczyć, iż ze względu na duży wysiłek i na większą dbałość o zdrowie i uwagą poświęcaną wydolności organizmu, sportowcy decydują się na wsparcie dietetyków;
- osoby z otyłością – w dzisiejszych czasach jest coraz większy problem, do którego często przyczynia się siedzący tryb życia i pracy, ta przypadłość niestety została uznana za jedną ze współczesnych chorób cywilizacyjnych;
- osoby cierpiące na alergię – alergia jest schorzeniem, na które cierpi całkiem sporo osób, a wśród nich są też osoby młode, alergia to przypadłość, która także wymaga stosowania odpowiedniej diety.
Zakładanie gabinetu dietetycznego – wyposażenie, lokalizacja i urządzenie
Właściwa lokalizacja gabinetu zapewni łatwy dojazd pacjentom, a dla Ciebie przekuje się na wyższe zyski. Dobrze więc, aby gabinet był przy głównej ulicy, w dużym centrum handlowych, przy siłowni, czy ośrodku zdrowia. W pomieszczeniu powinna się znajdować umywalka do mycia rąk. Potrzebne będzie też biurko, na którym znajdzie się komputer. Do tego krzesła dla dietetyka i pacjentów. Z urządzeń przyda się przyrząd do mierzenia wzrostu oraz masy ciała, a także zawartości tkanki tłuszczowej. Inne urządzenia sanitarne i biurowe, np. drukarka, mogą być również pomocne i ułatwić pracę. Gabinet powinien odpowiadać standardom, odpowiednim dla miejsc świadczących usługi medyczne. Pamiętaj, aby znalazły się odpowiednio urządzone strefy: gabinet, w którym będziesz przyjmować klientów i poczekalnia.
Materiał zewnętrzny