Powrót do natury

ziołaUwielbiały je nasze babki i prababki. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu były świetnym sposobem na wszystko – zdrowie, urodę, odporność. Współcześnie nieco odeszło się od ich stosowania, choć w ostatnich latach znów robią karierę, tym razem w powszechnie dostępnych lekarstwach i drogeryjnych kosmetykach. O czym mowa? Oczywiście o ziołach!

Wbrew pozorom typologia ziół jest są bardzo skomplikowana. Zawierają one bardzo różne składniki, a w związku z tym mają rozmaite właściwości – niektóre przeciwzapalne, inne znów przeciwkaszlowe i przeciwgorączkowe, a jeszcze inne mogą obniżyć ciśnienie krwi. Po te pożyteczne rośliny warto więc sięgnąć w każdej sytuacji!

Dla zdrowia

Leczenie za pomocą roślin zwane jest fitoterapią. Cudowne właściwości ziół znane były już lata temu, a współcześnie zostały potwierdzone przez lekarzy i naukowców. Za pomocą lekarstw opartych na naturalnych składnikach można pokonać wiele mniej poważnych lub dopiero się rozwijających dolegliwości. Ponadto takie medykamenty są dla organizmu mniej inwazyjne niż silniejsze lekarstwa, a więc zwyczajnie… zdrowsze! Zdecydowanie więc warto po nie sięgać.

Ale po które?

Cokolwiek by nam nie dolegało, na aptecznych półkach z pewnością znajdziemy odpowiedni preparat ziołowy. Chociażby popularny i uroczy rumianek. Oprócz ładnego wyglądu ma on również całkiem sporo bardzo popularnych właściwości, które podobno docenili już starożytni Egipcjanie. Ta niepozorna roślina działa zarówno antyalergicznie, jak i bakteriobójczo oraz przeciwzapalnie. Napary z rumianku stosuje się przy kłopotach z trawieniem, a w sytuacjach nadmiernego stresu. Więcej na ten temat znajdą Państwo na http://nauka.newsweek.pl/rumianek-eliksir-dlugowiecznosci,artykuly,363764,1.html.

Innym ziołem, z którego właściwości warto sobie zdawać sprawę, jest niewątpliwie pokrzywa. Choć większości z nas kojarzy się ona raczej niezbyt dobrze, warto na tę pożyteczną roślinę spojrzeć łaskawszym okiem. Dość powiedzieć, że może być pomocna między innymi w:

  • reumatyzmie,
  • anemii,
  • problemach w wątrobą,
  • łagodnym przeroście prostaty,
  • cukrzycy typu 2.

napar
Czy nadal uważasz, że to tylko nikomu niepotrzebny chwast?

Ostatnimi czasy wiele się mówi również o pozytywnym wpływie na nasz organizm konopi. Mają być one skuteczne w leczeniu na przykład migreny, ale też stwardnienia rozsianego, padaczki, a nawet… raka. Sprawdzenie tych informacji może być jednak problematyczne ze względu na to, że posiadanie i uprawa marihuany wciąż jest w Polsce zabronione. Co ciekawe, legalnie można jednak zakupić nasiona tej rośliny – na przykład w sklepie Royal Queen Seeds. Być może już wkrótce czeka nas więc medyczna rewolucja?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × dwa =