Przejedzenie w Wielkanoc

wielkanocWielkanoc to czas świętowania i odpoczynku, jednak przestrzeganie zdrowych nawyków żywieniowych może być w tym okresie trudne. Przejadanie się podczas świąt jest dość częstym zjawiskiem. Aby dokonywać lepszych wyborów żywieniowych, warto poznać przyczyny przejadania się i wprowadzić zmiany, które pozwolą zdrowo spędzić ten czas, jednocześnie czerpiąc przyjemność z pysznego, świątecznego jedzenia.

Dlaczego przejadanie się jest niekorzystne dla zdrowia?

Przejedzenie to stan, w którym zjadamy zbyt duże ilości pożywienia w krótkim czasie. Dotyczy nie tylko ilości spożytych kalorii, ale również objętości posiłku. Najczęściej uczucie przejedzenia opisywane jest jako wrażenie, jakby żołądek miał za chwilę pęknąć. Przepełniony po zbyt obfitym posiłku żołądek może mieć problemy z rozpoczęciem sprawnego procesu trawienia.

Przejedzenie w Wielkanoc może wiązać się z osłabieniem, bólami brzucha, mdłościami, wymiotami, zgagą czy wzdęciami. Ogólne samopoczucie może ulec osłabieniu i często pojawia się senność. Regularne przejadanie się może prowadzić do chorób wątroby, żołądka i pęcherzyka żółciowego. Dodatkowym skutkiem może być również szybki przyrost tkanki tłuszczowej, insulinooporność czy hipercholesterolemia.

Dlaczego przejadamy się podczas Świąt Wielkanocnych?

Na przejadanie się podczas świąt może wpływać wiele czynników. Często podstawowym problemem jest zbyt duża ilość przygotowanego na ten czas jedzenia. Dodatkowo tradycyjne wielkanocne dania często są dość ciężkostrawne, ze względu na dużą ilość tłuszczy odzwierzęcych.

Zdarza się również, że osoby, które na co dzień ściśle przestrzegają diety, traktują święta jako czas dyspensy. Odstawiają na bok wszystkie ograniczenia i objadają się, by po kilku dniach znów wrócić do codzienności.

Przejedzenie w Wielkanoc – jak zaplanować zdrowe i smaczne święta?

Szykując świąteczne potrawy warto przygotować ilości podobne do tych, jakie spożywamy na co dzień. Niektóre tradycyjne potrawy można zmodyfikować, by były lekkostrawne i mniej kaloryczne. Pamiętaj, by jeść tylko to, co lubisz i nakładać niewielkie porcje wszystkich dań, których chcesz spróbować.

Spożywaj wszystkie posiłki z uważnością i spokojnie przeżuwaj poszczególne kęsy. Pośpiech i niedokładne gryzienie sprzyja zjadaniu zbyt dużej ilości jedzenia i utrudnia sprawne trawienie pokarmu. Ponadto, wiosna to świetny czas, by aktywnie spędzić świąteczny weekend. Jeśli pogoda dopisuje, możemy skorzystać z pierwszych ciepłych dni i zaplanować wycieczkę w góry, do lasu czy spacer po miejskiej starówce.

Co stosować na przejedzenie?

Gdy już zdarzy nam się przejedzenie w Wielkanoc, możemy zastosować kilka metod, by usprawnić procesy trawienia. Jeśli tylko czujemy się na siłach, warto wybrać się na długi, spokojny spacer. Ruch i aktywność korzystnie wpływają na pracę układu trawiennego.

Można również zastosować leki na niestrawność dostępne w aptece, zawierające ekstrakty ziołowe, fosfolipidy (zwłaszcza cholinę) czy symetikon. Korzystne dla procesów trawienia są również napary ziołowe np. z mięty, kopru włoskiego lub rumianku.

Comments are closed.