Soja przeciw rakowi

sojaSpożywanie produktów sojowych zwiększa skuteczność tamoksyfenu – leku podawanego profilaktycznie kobietom szczególnie zagrożonym rakiem piersi. Rezultaty badań przedstawiono na dorocznym zjeździe onkologów w Nowym Orleanie. Badania na szczurach prowadzone przez uczonych z Uniwersytetu Illinois wykazały, że tamoksyfen zmniejsza ryzyko raka piersi o 29 proc., soja – o 37 proc., zaś połączenie soi i tamoksyfenu -aż o 62 proc.

Choroby cywilizacyjne

Co powoduje tzw. „choroby cywilizacyjne”, co właściwie kryje się pod tym określeniem i czy warto przywiązywać do niego wagę?

Na nasz zdrowie, czyli stan fizyczny i psychiczny, wpływają trzy podstawowe grupy czynników. Są to czynniki genetyczne, wpływ środowiska i styl życia. Od uwarunkowań genetycznych zależą nasz potencjalne możliwości rozwojowe, jednak to w jakim stopniu zostaną one zrealizowane zależy już od dwóch pozostałych czynników. Nie należy zapominać, że jakość środowiska i styl życia mają także wpływ na sam materiał genetyczny. Przykładem są, uszkadzające go, chemiczne substancje kancerogenne czy też promieniowanie radioaktywne powodujące mutacje, czyli skazy dziedziczne.
Na rozwój chorób cywilizacyjnych szczególnie duży wpływ ma zatrucie powietrza, zła jakość i skażenie wody oraz pokarmu. Powstawaniu i rozwijani się ich sprzyja także stres i hałas. Choroby te charakteryzują się przede wszystkim długotrwałością i przewlekłością. Rozwijają się stopniowo, początkowo bez wyraźnych objawów, ale stale i postępująco upośledzają sprawność organizmu.

Najczęściej spotykane schorzenia zaliczane do tej grupy to choroby układu krążenia, które są przyczyna ponad połowy zgonów w Polsce, choroby układu oddechowego, pokarmowego, coraz powszechniejsze alergie i nowotwory. Także wiele dysfunkcji układu nerwowego powstaje na tle cywilizacyjnym.
Coraz większym problemem staje się natężenie tzw. smogu elektromagnetycznego, czyli nakładających się na siebie pół emitowanych przez otaczające nas coraz liczniej urządzenia elektryczne i komunikacyjne. Szczególnie groźne dla naszego zdrowia są komputery, telefony komórkowe, kuchenki mikrofalowe i telewizory. Ponad 2/3 osób odczuwa dolegliwości o różnym natężeniu po przekroczeniu dwóch godzin pracy przed monitorem. Są to przede wszystkim bóle głowy i oczu, zaburzenia widzenia i snu, ale długotrwałe wystawianie się na działanie tych pól zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń nerwowych i raka, na którego powszechnie umierają pracownicy elektrowni i sieci energetycznych i telekomunikacyjnych.
Pola elektromagnetyczne, poza stymulowaniem rozwoju nowotworów, powodują apatię, zaburzenia czynności mózgu, układu krążenia, układu enzymatycznego i mogą stać się przyczyną uszkodzeń płodu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 2 =