Sposoby na ekologiczny dom

panele słoneczneW ostatnich latach coraz więcej osób zwraca uwagę na to, jak ich zachowania wpływają na środowisko naturalne. Możliwości w działaniach pomagających naturze jest wiele, w szczególny sposób powinniśmy się jednak skupić na wprowadzaniu ekologicznych rozwiązań do własnych domów. Jakie są proste sposoby na ekologiczne życie?

Ograniczenie produkcji smogu

Jednym z podstawowych działań jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji spalania do atmosfery. Jak to osiągnąć? Na etapie budowy domu można zdecydować się na ekologiczne sposoby pozyskiwania prądu oraz ciepła. W budynkach już użytkowanych dobrym pomysłem jest natomiast zastosowanie przede wszystkim pieca gazowego, który nie produkuje szkodliwego dla środowiska oraz zdrowia ludzi dymu. Do odzyskiwania ciepła, a więc realnego zmniejszenia jego strat, można użyć rekuperatora powietrza.

Ograniczenie produkcji śmieci

Nieodłącznym elementem ekologicznego stylu życia jest nie tylko segregowanie, ale także ograniczenie produkcji śmieci w domu. Używanie wielorazowych toreb, branie produktów na wagę zamiast w opakowaniach, jak i korzystanie z pudełek wielokrotnego użytku w domu czy wybranie ścierki zamiast papierowego ręcznika to proste sposoby na ograniczenie odpadów w codziennym życiu.

Jednak nie tylko ograniczanie produkcji jest ważne w byciu ekologicznym, ale także oszczędzanie dóbr i wybieranie odpowiednich źródeł.

Oszczędzanie ciepła

Chcąc zwiększyć energooszczędność budynku jednorodzinnego, należy zwrócić uwagę na odpowiednie ocieplenie domu. Im grubsza warstwa izolacji termicznej budynku, tym mniej ciepła wydostaje się przez nieszczelność. Ważne jest aby nie ogrzewać kiedy nie jest to potrzebne, na przykład w cieplejsze dni, albo kiedy w domu jest już mocno nagrzane. Wybór źródła ciepła również ma znaczenie w zanieczyszczeniach które będą oddawane do środowiska.

Oszczędzanie prądu

Najbardziej ekologicznym sposobem na uzyskanie energii elektrycznej jest pobieranie jej ze środowiska. Jak możesz to zrobić? Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie paneli słonecznych, czyli kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych. Jeżeli nie chcesz montować na dachu skomplikowanej instalacji, możesz skorzystać z oferty zielonego prądu.

W Polsce coraz częściej spotkać można oferty dostawy prądu od wytwórców posiadających zielony certyfikat, czyli świadectwo pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych, na przykład z elektrowni wiatrowych czy z paneli słonecznych. Chcąc bez dużych nakładów finansowych realnie oszczędzać prąd, zainstaluj w lampach żarówki LED, które odznaczają się bardzo niskim zużyciem energii, a także długą trwałością.

Podczas używania zmywarki i pralki warto korzystać z programów eko wykorzystujących wodę o niższej temperaturze, zużywając mniej prądu. Wybierając sprzęty AGD i RTV należy zadbać o wybór najwyższej klasy wydajności energetycznej, czyli A+++ lub A++, a w przypadku RTV te, które mają opcję uśpienia. Spore oszczędności przyniesie także korzystanie w większym stopniu ze światła słonecznego zamiast sztucznego.

Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody jest znanym sposobem zachowania ekologicznego, jednak w jaki sposób je osiągnąć? Zamiast długiej kąpieli lepiej wziąć kilkuminutowy prysznic. Podczas szczotkowania zębów należy pamiętać o zakręceniu wody w kranie Ekologicznym rozwiązaniem jest także korzystanie ze skróconych bądź zużywających małe ilości wody programów w zmywarce i pralce. W ogrodzie może pomóc zbieranie deszczówki, nie koniecznie przez skomplikowane systemy podziemne, wystarczy beczka postawiona pod rynną. Warto też pomyśleć o filtracji wody (przeczytaj jak filtrować wodę).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + dwadzieścia =