Sposoby na Zero Waste w domowej łazience

łazienkaPlastik to jednocześnie zbawienie i choroba dzisiejszego świata. Ma wiele funkcji i potencjału, jest łatwy do przekształcania i recyklingu. Jednocześnie powoduje ogromne zanieczyszczenie środowiska. Dlatego w walce z nadużyciem plastiku pojawiła się moda na styl życia less waste oraz zero waste. Ich zasady można wprowadzić w każdy obszar życia oraz domu. Nawet do łazienki, która wymaga częstego oraz dużego zużycia różnych produktów.

Koniec z plastikiem

Istnieje wiele możliwości na ograniczenie zużycia sztucznych materiałów w łazience. Pierwsze, na co warto wrócić uwagę to opakowania. Przeglądając półki w sklepach kosmetycznych nie trudno zauważyć, że większość produktów zapakowanych jest w plastik, a niektóre nawet w kilka jego warstw. Robiąc zakupy, warto więc zastosować kilka prostych zasad:

  1. Kupuj kosmetyki w szklanych słoiczkach – to nie tylko krok eliminujący plastik. Kremy, korektory itp. Przechowywane w szklanych pojemnikach dłużej zachowują swoje właściwości, a duże otwory ułatwiają wybranie kosmetyku do końca.
  2. Postaw na szampony, mydła i odżywki w kostce – są one zazwyczaj pakowane w papier z recyklingu, zajmują mało miejsca, a ich składy są naturalne i odżywcze.
  3. Wybierz dezodorant w kamieniu – minerały, z których są zrobione, działają bakteriobójczo i sprawdzą się nawet u osób skarżących nie na nadmierną potliwość ciała.
  4. Twórz własne kosmetyki – skuteczne i zdrowe kosmetyki zazwyczaj mają krótkie i naturalne składy, jak chociażby węglowa pasta do zębów, czy nawilżająca maska jajeczna na włosy lub twarz, łatwo więc odtworzyć je samemu w domu.

Nie tylko opakowania produktów znajdujących się w łazience są z plastiku, często same produkty są z tworzyw sztucznych lub je zawierają, chociażby szczotki do włosów, czy szczoteczki do zębów.

Postaw na bambus i gąbki naturalne

Ponieważ szczoteczkę do zębów czy myjki do ciała powinno się wymieniać co najmniej raz na trzy miesiące, generują one w niektórych domach więcej plastikowych śmieci niż zużyte opakowania. Co dopiero patyczki do uszu i maszynki jednorazowe, które nadają się tylko do jednokrotnego użytku. Ciekawym rozwiązaniem tego problemu jest kupowanie produktów z materiałów naturalnych takich jak bambus czy gąbka. Bambus nie wymaga nawożenia, szybko rośnie i jest surowcem biodegradowalnym. Bambusowe szczoteczki do zębów to nie tylko ekologiczny zamiennik dla tworzyw sztucznych, ale także stylowy dodatek do wystroju. Ich drewniane kolory i faktury oraz klasyczne kształty dodadzą charakteru każdej łazience. Występują one tak jak plastikowe szczoteczki, w różnej gęstości oraz twardości włosia, oraz z oznakowaniami kolorystycznymi. Z bambusa produkowane są również patyczki do uszu oraz chusteczki higieniczne.
Zamiast syntetycznej myjki do ciała lepiej kupić naturalne gąbki, chociażby typu konjac lub porzucić pomysł stosowania myjek i gąbek, a naskórek złuszczać naturalnymi peelingami lub podczas szczotkowania na sucho. Oczywiście przy użyciu naturalnych drewniany szczotek z włosiem.

Bambusowe szczoteczki do zębów: https://pajlo.pl/sklep/bambusowe-szczoteczki-do-zebow/

Trzy cztery – czyszczenie łazienki

W większości domów do każdego rodzaju powierzchni używany jest inny środek. W rzeczywistości do wyczyszczenia całej łazienki, a nawet całego domu, wystarczą trzy, góra cztery składniki. Ocet, soda oczyszczona, szare mydło i olejki eteryczne, w odpowiednich zestawieniach wystarcza do pozbycia się nawet najbardziej opornego kamienia. Można mieszać je na bieżąco lub przechowywać w butelkach i atomizerach pozostałych po produktach wcześniej zużytych.

Ekologiczny styl życia opiera się nie tylko na kupowaniu produktów naturalnych oraz wielokrotnego użytku, ale również na zużywaniu tych, które już posiadamy oraz ponownym wykorzystaniu ich pozostałości. Wraz ze zmianą stylu życia na zero waste nie należy więc pozbyć się z domu wszystkiego co plastikowe, lecz wykorzystać to, co mamy do granic możliwością kolejne zakupy robić w duchu ekologii.

Artykuł powstał we współpracy z pajlo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × pięć =