Torty okolicznościowe

tortBardzo trudno jest sobie wyobrazić urodziny bez tortu. W końcu już od dzieciństwa rodzice zdążyli nas przyzwyczaić, że z każdym przybywającym rokiem, na torcie zapalana jest dodatkowa świeczka. Im jesteśmy starsi, tym mniej kultywujemy tradycje, jednak tego jednego dnia, w urodziny, tort zawsze pojawia się na stole.

Torty urodzinowe mogą mieć różny kształt. Najpopularniejsze są torty okrągłe i prostokątne, ale pojawiają się również torty w kształcie piramidy czy przedstawiające konkretny przedmiot np. jakąś postać.

Tort urodzinowy powinno się zamawiać z myślą o solenizancie, dlatego wcześniej warto spytać go o ulubiony smak. Chyba że tort zamawia solenizant dla swoich gości, wtedy to w jego interesie jest zapytanie ich o preferencje smakowe. Najczęściej, w różnego rodzaju cukierniach, można znaleźć torty czekoladowe z dodatkiem wiśni, torty waniliowe i torty śmietankowe (wbrew pozorom – głównie kolorystycznym – tort waniliowy i tort śmietankowy znacznie się od siebie różnią).

Jak powszechnie wiadomo, nie wszyscy obchodzimy urodziny. Niektórzy z nas huczniej świętują imieniny w związku z czym to na tę okazję wolą zamówić tort. Torty imieninowe właściwie niewiele różnią się od tortów urodzinowych (może jedynie napisem).

Torty owocowe robione są zwykle na specjalne zamówienie klienta, bardzo rzadko można je znaleźć w sklepach „od tak”. Chcąc więc w swoje święto zjeść tort z ulubionymi dodatkami, warto wcześniej udać się do cukierni i złożyć specjalne zamówienie (podobnie jak ma to miejsce np. z tortami weselnymi).

Pochłaniając tort nie powinniśmy zapominać o jego kaloryczności. Można przyjąć, że w 100 gramach tortu śmietankowego można znaleźć od 246 do 300 kcal. Natomiast w 100 gramach tortu czekoladowego z polewą czekoladową może ich być aż ok. 389.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 8 =