Wegetarianizm niemowlaka – list

niemowleDzień dobry. Od 12 lat jestem wegetarianinem, rok temu urodziło mi się dziecko. Chciałbym, żeby ono tez nie jadło mięsa. W naszej rejonowej przychodni lekarka poinformowała nas (mnie i moja żonę), ze bez odpowiedniej diety mogę zahamować prawidłowy rozwój dziecka. Tak wiec moje dziecko przez pierwszy rok jadło same zupki warzywne oraz zupki z kurczakiem, chciałbym jakąś poradę co dawać dziecku zamiast mięsa i czy dla jego zdrowia dawać mu cały czas produkty z kurczakiem.

Pozdrawiam
Rafał Jakubowski

PS Musze nadmienić, ze moja żona nie jest wegetarianka i wołałaby żeby nasze dziecko tez jadło produkty mięsne, chciałbym żebyście pomogli mi ja przekonać do słuszności wegetariańskiej diety.

Najlepszym pokarmem dla dziecka do trzeciego roku życia jest oczywiście mleko matki.

Inne składniki można wprowadzić do diety dziecka pod koniec pierwszego roku życia. Pod tym podpisują już wszyscy lekarze, a jeszcze w latach 70-tych zalecano mieszanki sproszkowanego mleka krowiego z dodatkiem maki i cukru. Jest to główną przyczyną panującego obecnie gwałtownego wzrostu zachorowań na wszelkie alergie. Z tego okresu pochodzą też receptury na zupki warzywno – mięsne. Wiedza ówczesnej medycyny zdezaktualizowała się już dawno.
Wystarczy odwiedzić jedno z istniejących w Polsce wegetariańskich przedszkoli, by przekonać się, że dzieci nie ustępują w rozwoju psychofizycznym swoim „mięsożernym” rówieśnikom., a często są od nich zdrowsze.

Moja siedmioletnia siostrzenica, na tle rówieśników, wyróżnia się choćby większą odpornością na infekcje.
Mięso, a w szczególności kurczaków, nie jest odpowiednim produktem do żywienia ludzi. Podawanie nafaszerowanych antybiotykami i hormonami kurczaków dzieciom jest wręcz poważnie szkodliwe. Hormony dodawane do paszy powodujące szybki przyrost wagi kurcząt powodują poważne zmiany hormonalne u ludzi, zwłaszcza w okresie rozwoju. Prowadzi to do wielu chorób i zaburzeń.
Wołowina i wieprzowina są dla dzieci zbyt ciężkostrawne, abstrahując już od zagrożenia chorobą wściekłych krów, czy pryszczycy. Parówki produkuje się obecnie z komponentów na bazie świńskich skór. „Efekty” tej technologii poznamy pewnie za kilka lat.
Podsumowując, dorosły człowiek może pozwolić sobie na jedzenie mięsa, ale na pewno nie jest ono wskazane dla słabego i dopiero rozwijającego się organizmu dziecka.
Jest wielu lekarzy pomagających ustalić dietę dla dzieci wegetariańskich. Listę lekarzy – wegetarian publikuje pismo „Wegetariański Świat”.
Pozdrawiam (zwłaszcza małego),

Maciej Maciejowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + sześć =