Własny lokal z jedzeniem wegetariańskim

Szacuje się, że w Polsce jest ok. 2 mln wegetarian. Obserwując modę na ten styl życia na zachodzie, można wnioskować, że perspektywy rozwoju dla rodzimego rynku gastronomii vege są bardzo optymistyczne. Otwarcie własnego lokalu z jedzeniem wegetariańskim lub żywnością fit jest obarczone niskim ryzykiem, jednak wymaga stosunkowo wysokich nakładów finansowych.

Najważniejsze elementy biznesu gastronomicznego

lokal wegetariańskiJak podpowiadają doświadczeni restauratorzy, najważniejszym zadaniem początkującego biznesmena jest wyszukanie odpowiedniej lokalizacji. Punkt gastronomiczny ma szansę zdobyć popularność, jeśli będzie usytuowany w pobliżu dużych skupisk ludzi, np. przy akademikach, dużych zakładach pracy, w centrum miasta, itp.
Planując prowadzenie biznesu w branży gastronomicznej, trzeba się liczyć z surowymi wymaganiami stawianymi przez Sanepid. Lokal zatem musi być bardzo dobrze wyposażony zarówno w drobne narzędzia i urządzenia (akcesoria kuchenne, krajalnice, grille, miksery, rożny, tostery, itp.) , jak i wyposażenie stałe (kuchenki elektryczne, indukcyjne lub gazowe, lodówki, zamrażarki, piece konwekcyjno – parowe). Drugą kategorią wyposażenia jest wszystko to, co można określić jako wystrój lokalu.
Niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej ilości wykwalifikowanego personelu. Do prowadzenia interesu gastronomicznego potrzebni będą co najmniej 2 kucharze, 2 pomoce kuchenne, 4 – 5 kelnerów. W restauracji, czy barze wegetariańskim mile widziany jest również dietetyk.

Kolejną grupą wydatków na start są surowce do przygotowywania posiłków. Ocenia się, że przeznaczenie kwoty 5 tys. zł na początek, w zupełności wystarczy.
Nie należy zapominać również o urządzeniach fiskalnych i komputerowych, czy niezbędnym oprogramowaniu. Dobrze opracowany system informatyczny jest w stanie usprawnić pracę pod wieloma względami, począwszy od rozliczeń księgowych, kontroli zamówień, przepływu surowców itp.
Równie istotne jest zabezpieczenie środków na działania marketingowe. Koszty szeroko pojętej reklamy będą uzależnione od koncepcji właścicieli. Promocję można oprzeć na ulotkach, czy działaniach w socjal-mediach. Działania te nie są zbyt kosztowne, ich koszt nie powinien przekroczyć 3,5 tys. zł. Innym, wypróbowanym sposobem na przyciągnięcie klientów jest rozdawanie drobnych poczęstunków w pobliżu lokalu. Swoich sił można spróbować też angażując lokalne rozgłośnie radiowe.

Finansowanie

Dobrze, jeśli osoba otwierająca punkt gastronomiczny dysponuje własnymi oszczędnościami na ten cel. Oczywiście, nie muszą to być kwoty pokrywające całość inwestycji, jednak w znacznym stopniu ułatwiają one starania o przyznanie kredytu lub innego rodzaju wsparcia.
Warto przyjrzeć się aktualnym programom i funduszom wspierającym rozwój przedsiębiorczości. Świetnym źródłem informacji może tu być strona internetowa Banku Rozwoju Krajowego, gdzie można dowiedzieć się o różnych rodzajach zwrotnej i bezzwrotnej pomocy świadczonej firmom w postaci preferencyjnych kredytów, dotacji oraz gwarancji de minis.

BGK nie świadczy pomocy bezpośrednio beneficjentom, lecz czyni to za pośrednictwem innych podmiotów finansowych. Kredyt na start firmy jest w tym przypadku łatwiej osiągalny. Przy trudnej do przewidzenia przyszłej kondycji firmy, a niekiedy też – braku historii kredytowej, gwarancja de minis udzielana przez tę instytucję wydatnie zwiększa szanse na uzyskanie finansowania.
Banki współpracujące z BGK również mogą oferować preferencyjne warunki dla przedsiębiorców zaczynających swoją karierę. Dobrym przykładem jest Kredyt na start + rok bez ZUS, przyznawany przez Idea Bank. Oprócz gwarancji BGK, można tu liczyć na miesięczne premie finansowe.

Kolejnym źródłem wsparcia finansowego mogą być dotacje przyznawane w ramach Regionalnych Programów Rozwoju. Aktualnie trwa drugi rok tych przedsięwzięć, które zakończą się w 2020 r. Warto zainteresować się tą ofertą, gdyż pomoc udzielana w ramach programów jest bezzwrotna i dość pokaźna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − 1 =