Wpływ ziół na organizm

Niektórych chorób nie trzeba leczyć farmaceutykami. Oczywiście – zioła nie są w stanie zmniejszyć każdej dolegliwości, jednak przy problemach z układem pokarmowym ,nerwowym czy w profilaktyce chorób układu sercowego i naczyniowego – ich działanie może być bardzo korzystne.

Wpływ ziół na organizm ma również tę zaletę, że zazwyczaj nie wiąże się z groźnymi skutkami ubocznymi. Leki ziołowe są na ogół dobrze przyswajane przez organizm, a ryzyko przedawkowania jest zdecydowanie mniejsze. Oprócz tego zioła mogą uzupełniać niedobory soli mineralnych i witamin, a ich antyoksydacyjne właściwości czynią z nich doskonały oręż w walce z ryzykiem nowotworów.
W bardzo wielu dolegliwościach można posiłkować się dobroczynnym działaniem ziół. Mogą one być stosowane zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Stosując zioła zewnętrznie warto zwrócić uwagę na ich przeciwzapalne i dezynfekujące działanie. W problemach skórnych zaleca się zwłaszcza użycie takich ziół jak: babka lancetowata, dziurawiec zwyczajny, krwawnik pospolity, łopian, lawenda lekarska, nagietek lekarski, pokrzywa zwyczajna, rumianek pospolity, szałwia (dodatkowo o działaniu ściągającym).

Zioła działające wewnętrznie mają bardzo szerokie zastosowanie: przy problemach z bólem gardła i kaszlem można sięgnąć po preparat zawierający: prawoślaz lekarski, koper włoski, biedrzeniec, podbiał pospolity, mydlnicę lekarską, sosnę zwyczajną, żywokost lekarski i inne. Z kolei na takie dolegliwości jak gorączka, przeziębienie, dobrze jest wybrać środek z: bzem czarnym, lipą, czy wierzbą białą. Zioła doskonale sprawdzają się również w ramach profilaktyki : przeciwmiażdżycowej ( głóg, perz, rdest ptasi, cebula, czosnek), jak i przeciw udarowej ( obniżając ciśnienie krwi).
Nie do ocenienia jest również wspomaganie pracy układu pokarmowego przez preparaty ziołowe. Mogą one m.in. zapobiegać biegunkom, zaparciom, jak i przeczyszczać organizm. Oprócz tego znane jest oddziaływanie osłaniające przewód pokarmowy (przydatne zwłaszcza, gdy przyjmujemy inne leki). Dodatkowo zioła to także wartościowy składnik kosmetyków. Pomagają zatem nie tylko zachować zdrowie, ale i urodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 5 =