Zasady racjonalnego odżywania

Kids Field Hay Boys ApplesZ punktu widzenia fizjologii człowieka, jesteśmy istotami wszystkożernymi. Istnieją jednak pewne grupy społeczne, które z przyczyn moralnych, kulturalnych, zdrowotnych czy religijnych wyłączają ze swojej diety mięsa (w tym ryby i owoce morza). Taki rodzaj praktyk żywnościowych nazywamy wegetarianizmem. W obecnych czasach wegetarianizm praktykowany jest głównie z pobudek etycznych, a żywność wegetariańska cieszy się sporym powodzeniem.

Dziś prawie w każdym mieście, bądź każdym zakątku świata istnieją sklepy z żywnością wegetariańską.

Zalety wegeteriańskiego sposobu życia

Żywność wegetariańska i związana z nią dieta ma pozytywny wpływ na organizm człowieka. Zwiększenie spożywania warzyw i owoców łączy się z większą ilością błonnika pokarmowego w diecie oraz witaminy C, a także takich składników jak flawonidy, tokoferole, czy karotenidy. Stosowanie żywności wegetariańskiej zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, układu krążenia, a także zwiększa odporność na infekcje. Zaletą takiej diety jest mała zawartość soli kuchennej, co jest korzystne z punktu widzenia zapobiegania chorobom serca. Dietę wegetariańską, jako zdrowy tryb życia mogą stosować także nasze dzieci.

Dobrze dobrana dieta może zapewnić dzieciom odżywcze potrzeby oraz zdrowotną korzyść. Dieta ta bogata w owoce i błonnik zawiera niską zawartość tłuszczów. Szczególną zaletą diety jest także redukcja cholesterolu i utrzymanie zdrowej wagi. Jednakże należy pamiętać że dzieci i młodzież na diecie wegetariańskiej muszą uważać by otrzymywać odpowiednią ilość witamin i minerałów. Dlatego warto przed zastosowaniem diety udać się do dietetyka, ponieważ nieprawidłowo prowadzona dieta bezmięsna może przynieść więcej szkód niż pożytku. Stosowanie zdrowej żywności wegetariańskiej jest całkowicie zdrowe jednak konieczne jest trzymanie się podstawowych zasad i zaleceń, które wyjaśnić nam powinien dietetyk.
Żywność wegetariańska zyskuje coraz większą popularność. I chociaż większość z nas nie wyobraża sobie obiadu bez mięsa, to jednak warto spróbować zdrowej żywności wegetariańskiej.

One comment

  1. Katarzyna pisze:

    Dieta Wegańska ma swoje plusy, ale też wiele minusów. Dlatego ja przed zmianą sposobu żywienia skontaktowałam się z dietetykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 18 =