Zimowe Ptakoliczenie

ptakDnia 25 stycznia 2015 r. o godz. 9.00 tuż przy przepompowni wody w Kostrzynie nad Odrą, na Osiedlu Warniki planowana jest zbiórka osób, które na zaproszenie Parku Narodowego „Ujście Warty” i Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków chcą wziąć udział w Zimowym Ptakoliczeniu. Spotkanie bez wątpienia będzie należało do przyjemnych, a cała akcja ma na celu przybliżyć nam ważną kwestię jaką jest ochrona środowiska różne gatunki ptaków, oraz ich ilości. Oprócz tego, że uczestnicy będą mieli okazję podglądać ptaki, to również zapoznawać się z poszczególnymi gatunkami, jak i policzyć średnio ile ich w danym miejscu przebywa.

Spacer będzie odbywał się w towarzystwie przewodnika. Wszyscy chętni przejdą aż 9 km., co ma zająć ok. 4 godzin. Specjalnie wyznaczony szlak nie jest przypadkowy, gdyż mamy być tam gdzie ptaki z różnych przyczyn lubią przebywać. W związku z powyższym trasa spaceru to odcinek Wału Północnego na Osiedlu Warniki, teren PN”UW”, Dąbroszyn i powrót w stronę Osiedla Warniki.

Kto może liczyć z nami?

Do spaceru w ramach akcji Zimowego Ptakoliczenia może dołączyć każdy kto jest zainteresowany ptactwem które żyje w naszym środowisku czy rejonie. Czerpanie przyjemności z obserwacji ptaków, ale też policzenia tych, które chętnie spędzają zimę niedaleko ludzi, czyli naszych osiedli. Musimy pamiętać, że nasz udział w akcji nie jest bezcelowy. Edukacja, którą posiądziemy podczas owej akcji jest bardzo cena dla każdego z nas indywidualnie. Niemniej warto nadmienić, że dane z liczenia ptaków zasilą rejestr niezbędny dla ornitologów. Z kolei specjaliści w tej dziedzinie będą mieli podstawę do przeprowadzania swoich danych, bądź porównania swoich danych z tymi, które dostarczą im uczestnicy akcji Zimowe Ptakoliczenie. Od uczestników wymaga się poważnego podejścia do akcji, a także zachęca do ciepłego ubrania. Jeśli ktoś posiada lornetkę może ją zabrać ze sobą, jednakże osoby nie posiadające takowego sprzętu obserwacyjnego mogą liczyć na to, iż zostaną im udostępnione na czas owego spaceru. Warto zaznaczyć, że każdy rok akcji opatrzony jest ptasim patronem. Rok 2015 za patrona będzie miał ptaki z rodziny krukowatych, a mianowicie sójka. Chętnych zapraszamy do rejestracji pod adresem maila: edukacja@pnujsciewarty.gov.pl lub nr. tel: 95 752 40 26. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × pięć =