W trosce o wątrobę – co warto jeść by była zdrowa?

watrobaWątroba to jeden z ważnych narządów w ludzkim organizmie o ogromnym znaczeniu dla prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Warto więc zadbać o wątrobę, a także jej regenerację w niektórych sytuacjach. Co jeść, aby wątroba była zdrowa i na jakie suplementy dobrze zwrócić uwagę?

Dieta na zdrową wątrobę

W nauce funkcjonuje pojęcie diety wątrobowej, czyli specjalnej modyfikacji żywienia po to, aby zadbać o ten narząd. Najczęściej taka dieta zalecana jest osobom z chorą wątrobą, a także jej stłuszczeniem, jednak ogólnie ten sposób żywienia jest bardzo zdrowy i zalecany wszystkim, którzy chcą zmienić swój dotychczasowy styl życia. Podstawą żywienia jest oczywiście jedzenie posiłków lekkostrawnych, z jak najmniejszą ilością tłuszczu, a także wyeliminowanie spożycia alkoholi. Zwykle dieta taka bazuje na 4 posiłkach, spożywanych o regularnych porach, przy czym kaloryczność musi być dostosowana do konkretnej osoby. Czasami dodatkową korzyścią z takiej diety jest możliwość zredukowania swojej wagi, a także nauczenia się zdrowych nawyków żywieniowych. W diecie wątrobowej dozwolone są wszystkie produkty lekkostrawne i chude takie jak mięso drobiowe, chudy nabiał, jajka, orzechy, kasze i makarony pełnoziarniste. Wskazane są także warzywa i owoce, szczególnie te z niskim indeksem glikemicznym. Absolutnie zakazany jest alkohol, ponieważ jest on jednym z produktów prowadzących do stłuszczenia wątroby, podobnie jak tłuste mięsa, boczek, przekąski, dania typu fast food. Zwykle dieta wątrobowa opiera się na takich daniach jak gotowane mięso z ryżem, owsianki z owocami, serki z chudego sera, lekkie sałatki, ryby z warzywami.

Suplementy wspierające wątrobę

W przypadku problemów z wątrobą, warto wprowadzić do swojego codziennego jadłospisu, różne suplementy. Świetnie sprawdzi się Sylimarol na wątrobę, a także ostropest plamisty w formie tabletek lub naparów ziołowych. Sylimarol najlepiej pomaga w przypadku niestrawności, odbijania się po posiłkach, a także szkodliwych toksyn. Z kolei ostropest plamisty wspiera prawidłową pracę wątroby, regeneruje ją, a także chroni jej komórki. Jednocześnie dbając o wątrobę, nie należy nadużywać leków, oczywiście poza tymi koniecznymi do przyjmowania. Temu narządowi najbardziej szkodzą leki przeciwbólowe, antybiotyki, leki hormonalne, a także używki (głównie alkohol). Warto pamiętać o tym, że nawet stłuszczenie wątroby jest chorobą odwracalną. Wystarczy tylko wdrożyć odpowiednią dietę i zrezygnować z różnych wysoko przetworzonych produktów oraz alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + jeden =