Bluszcz Pospolity

bluszczBluszcz pospolity to wiecznie zielone pnącze z rodziny araliowatych. Rośnie na terenie Europy oraz Azji Mniejszej. W Polsce podlega ochronie prawnej, ozdabiając lasy na całym jej terenie. W hodowli to gatunek niewymagający, ceniony głównie za walory ozdobne, lecznicze oraz kosmetyczne. Roślina ta jest również uważana za symboliczną – stąd – w poprzednich wiekach odgrywał znaczącą rolę podczas rytuałów i ceremonii ku czci bóstw (m.in. w Egipcie, Grecji czy Rzymie).

Zastosowanie bluszczu

Jeśli chodzi o surowce zielarskie, to w przypadku bluszczu stanowią go przede wszystkim liście, drewno, oraz kora. Co interesujące – choć bluszcz rośnie na terenie naszego kraju, to ten stosowany do celów leczniczych jest importowany. Wyciąg z bluszczu jest używany jako środek wykrztuśny (potwierdzono skuteczność preparatów z tej rośliny w leczeniu zapalenia oskrzeli), ale także przeciwzapalny (pomocny zwłaszcza przy artretyzmie) oraz żółciopędny i przeciwgrzybiczy a nawet przeciwpasożytniczy.
Bluszcz zawdzięcza swoje właściwości wykrztuśne saponinom. Przy reumatoidalnym zapaleniu stawów jest stosowany w mieszankach do użytku zewnętrznego. Okłady mogą być pomocne także w zapaleniu tkanki łącznej, zapaleniu skóry oraz różnorodnych zmianach typu trądzikowego, pokrzywkach i odmrożeniach. Innym sposobem wykorzystania bluszczu jest dodawanie wyciągów z jego części (drewna czy liści) w kosmetykach – czy to poprawiających kondycję skóry, czy włosów.

Miododajne właściwości

Niektóre odmiany mają także miododajne właściwości – miód bluszczowy należy do odmian ciemnych i słodkich. Bluszcz ma jeszcze wiele innych zastosowań – niektóre z nich są znane już od starożytności. Poza oczywistym walorem estetycznym posiadanie takiej rośliny w mieszkaniu poprawia jakość powietrza (bluszcz wchłania bowiem substancje toksyczne). Używając preparatów na bazie bluszczu (zwłaszcza wewnętrznie) warto zachować szczególne środki ostrożności w zakresie dawkowania. Efektem przedawkowania mogą być bowiem wymioty i biegunki, a także poważniejsze podrażnienia układu pokarmowego. Bluszcz jest rośliną trującą i ma silnie działanie alergizujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × dwa =